Çekirge sayısının azalmasının buğday, serçe ve atmaca sayısını iyi mi etkiler?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 28.07.2020 tarih ve 00:44 saatinde Biyoloji kategorisine yazıldı. Çekirge sayısının azalmasının buğday, serçe ve atmaca sayısını iyi mi etkiler?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Besin zinciri ile Ekosistemdeki tüm canlılar av avcı ilişkisi bakımından birbiri ile ilişkilidir. Üretici canlılar fotosentez ve kemosentezle kendi besinlerini üretir. Otla beslenen canlılar bu üreticileri tüketir. Etle beslene canlılar ise otla beslenenleri, bir başka tüketici etle beslenen canlıları tüketir. Bir zincirin halkaları benzer biçimde gıda zinciri de uzayıp gider. Kainatta tüm sistemlerde olduğu benzer biçimde burada da hepimiz seviye laf konusudur. Zincirin bir halkasının etkilenmesi öteki tüm halkaları da müspet yada negatif etkileyecektir.Ekosistemdeki av avcı ilişkisini ve bu ilişkideki düzeni daha iyi anlayabilmek için bir gıda zinciri üstünden misal verelim. Her vakit en başta üreticiler yer alır. Bir müstahsil nebat olarak buğday ile başlayabiliriz. Buğdayı gıda olarak kullanan çekirge ikinci sırada, çekirge ile beslenen serçe üçüncü sırada, serçe ile beslenen atmaca kuşu da son olarak sırada yer alır. Bir canlı başka bir canlıyı gıda olarak kullanırken daha başka bir canlının da besini oluyor. Bu zincirde çekirge halkasına zarar verelim ve sayısını azaltalım. Bu durumda çekirgelerin gıda olarak kullandığı buğday sayısı artacaktır. Çünkü yenen buğday miktarı azaldı. Çekirge sayısı azca olduğu için çekirgeyi gıda olarak kullanan serçe sayısı da azaldı şundan dolayı serçeler için lüzumlu gıda ortamda yok. Bu vaziyet aynı halde bir sonraki basamak olan atmaca kuşlarını da etkiliyor şundan dolayı atmacaların gıda olarak kullandığı serçe sayısı azaldı ve atmacalar için lüzumlu gıda artık ortamda daha azca.

Anahtar Kelimeler : Besin,zinciri,ile,Ekosistemdekitümcanlılar,av,avcı,ilişkisi,bakımından,birbiri,ile,ilişkilidir.,Üretici,canlılar,fotosentez,ve,kemosentezle,kendi,besinlerini,üretir.,Otla..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar