Çiçekçiden alınan dalından kesilmiş çiçeklerin su dolu bir vazoda uzun vakit solmadan yaşamasının sebepleri neler olabilir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 19.07.2020 tarih ve 23:40 saatinde Biyoloji kategorisine yazıldı. Çiçekçiden alınan dalından kesilmiş çiçeklerin su dolu bir vazoda uzun vakit solmadan yaşamasının sebepleri neler olabilir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Bitkiler, canlı kalmak için toprağa bağımlı yaşamaktadır. Sabit olmaları canlı olmadıklarını göstermez. Canlıların meydana getirmiş olduğu bütün aktiviteleri bulundukları yerden yapmaktadır. Gerekli beslenme gereksinimlerini ise topraktan karşılamaktadır. Bu yüzden hiç bir çiçek toprakta bulunmuş olduğu kadar belirgin güzellikte dışarıda bulunamaz. Çiçeklerin de bu biçimde çiçeklik ile bakılması niteliğinde yine toprak kullanıldığından ötürü bozulması veya kuruması laf mevzusu değildir. Bitkilerin bu durumlarına bakıldığında gereksinim duyan gıdaları sağlamış olduğu sürece uzun senelerce bulundukları yerde hayatlarını devam ettirebilmektedir.Ancak bir biçimde armağan alınan veya dalından koparılan bir çiçeğin kök yapısı olmadığından ötürü evde yine toprağa ekmeniz olası olmaz. Ki ekmiş olsanız dahi oldukça sıhhatli bir biçimde verim alamazsınız ve kurumaya götürürsünüz. İşte bu durumlarda dalından koparılan çiçeklerin birazcık daha canlılıklarını idame ettirmek amacıyla su dolu bir çiçeklik içine konulması gerekir. Su, canlılık için fazlaca önemlidir. Bitkiler de su içinde tıpkı düzgüsel besinli toprağında benzer biçimde hissederek lüzumlu canlılık elementlerini kısa vakit de olsa su yardımıyla karşılamaktadır. Suyun bu denli yaşam deposu olması çiçeklerin bir müddet de olsa kurumadan canlı kalmasını sağlamaktadır. Ancak hiç bir köksüz nebat 1 haftadan fazla bozulmadan kalması olası değildir.

Anahtar Kelimeler : Bitkiler,,canlı,kalmak,için,toprağa,bağımlı,yaşamaktadır.,Sabit,olmaları,canlı,olmadıklarını,göstermez.,Canlıların,meydanagetirmiş,olduğubütünaktiviteleri,bu..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar