Deniz ve göllerin derinliklerine Güneş ışığı ulaşmadığı şekilde bu bölgelerde ototrof canlıların yaşayabilmesinin nedeni nedir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 22.07.2020 tarih ve 22:17 saatinde Biyoloji kategorisine yazıldı. Deniz ve göllerin derinliklerine Güneş ışığı ulaşmadığı şekilde bu bölgelerde ototrof canlıların yaşayabilmesinin nedeni nedir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Araştırmacılara bakılırsa dünyanın en eski canlıları ototrof canlılardır. Ototroflar öteki canlıların gelişimi, beslenmesi için son aşama dirimsel varlıklardır.Ototrof canlılar yaygın bilinmiş olduğu suretiyle yalnızca fer enerjisi ile kendilerine gıda üretmemektedirler. Ototrof canlılar hem de kimyasal enerji ile de kendilerine gıda üreterek, deniz ve göllerin en derin noktalarında hayatlarını sürdürerek fer olmadan milyonlarca senedir varlıklarını ortaya koymuşlardır.Deniz ve göllerin tabanlarında yaşayan ototrof canlılar, zeminde ve suda yer edinen doğal olmayan maddeleri toplayarak, bünyelerinde gerçekleştirdikleri kimyasal enerji ile beraber gıda kıymeti taşıyan naturel maddeler elde ederler.Kimyasal enerji kullanan ototrof canlılar güçlü oksidasyon enzimlerine sahiptirler. Oksidasyon enzimleri ile doğal olmayan gaz ve malzemeleri naturel madde olarak enzimleyebilmektedirler. Klorofil ve kloroplast bu tür canlılarda bulunmamaktadır.Bazı ototrof canlılar ise karbondioksit ve suyu birleştirerek gıda elde edebilirler, bahsi geçen canlı türlerine kemoototrof denilmektedir. Bu canlıların bünyesinde bulunan bakteriler kimyasal enerji üretmekte ve gıda sağlanması için lüzumlu olan enerjiyi açığa çıkarmaktadır.

Anahtar Kelimeler : Araştırmacılarabakılırsadünyanın,en,eski,canlıları,ototrof,canlılardır.,Ototroflarötekicanlıların,gelişimi,,beslenmesi,için,sonaşamadirimsel&nbs..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar