Destek ve hareket sisteminin sıhhatli yapısını korumak için spor yapmanın ve beslenmenin önemini yazalım

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 27.07.2020 tarih ve 01:17 saatinde Biyoloji kategorisine yazıldı. Destek ve hareket sisteminin sıhhatli yapısını korumak için spor yapmanın ve beslenmenin önemini yazalım

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Destek ve hareket sistemi canlı vücuduna yardımcı sağlayıp biçim verirken öte taraftan da hareket edebilmeyi olası kılar. Bu sistem iskelet ve kas sistemi olarak da adlandırılır. İskeletimizi gerçekleştiren kemikler bedenimize biçim verirken; bu kemikler, kemikler arası eklemler ve kemiklere bağlı kaslar ise hareket edebilmeyi sağlar. Sağlığımıza dikkat etmezsek yardımcı ve hareket sistemi bu durumdan negatif etkilenir.Her organ çalışırken enerjiye gereksinim duyar. Bu enerji tüketilen gıdalardan elde edilir. Enerjiye en oldukça gereksinim duyan organlardan biri kaslardır. Bu açıdan sıhhatli beslenmek ve vücudun gereksinim duyan enerjiyi karşılamak önemlidir. Bununla beraber enerji haricinde kalsiyum, fosfor ve D vitamini fiziksel süreçte gereklidir. Kemiklerimizin yapısında bulunun kalsiyum bununla birlikte kas kasılması için de son aşama önemlidir. Sağlıklı beslenme demek her maddeden ihtiyacı karşılayacak kadar tüketilmesi demektir. Destek ve hareket sistemini korumak için sıhhatli beslenme son aşama önemlidir. Sağlıklı beslenme ile beraber tertipli egzersiz de vücudumuz için son aşama önemlidir. Düzenli ve ağır olmayan egzersiz ile kaslar güçlenir ve enerji kapasiteleri artar. Kemikler dayanıklılık kazanır. Fazla kggram ve aşırı kiloluluğun önüne geçilmiş, kaslara ve kemiklere fazla yük binmesi engellenmiş olur. Vücut gelişiminin desteklenmesi, başta yardımcı ve hareket sisteminin korunması açısından tertipli ve sıhhatli beslenmeyle beraber günlük egzersizler dikkatsizlik edilmemelidir.

Anahtar Kelimeler : Destek,ve,hareket,sistemi,canlı,vücudunayardımcısağlayıpbiçimverirken,ötetaraftanda,hareket,edebilmeyiolasıkılar.,Bu,sistem,iskelet,..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar