Dış uyaranları alıp değerlendiren sistem hangisidir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 25.07.2020 tarih ve 22:05 saatinde Biyoloji kategorisine yazıldı. Dış uyaranları alıp değerlendiren sistem hangisidir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Vücudumuzu yöneten beyin yerleri iyi mi çalışır günümüzde tam olarak aydınlatılabilmiş değil. Çevresel ve merkezi olarak iki kısımdan oluşan beyin dış dünyadan gelen ikazları alıp değerlendirir, anlam kazandırır ve bu doğrultuda oluşacak davranışı belirler. Vücudumuzun değişik bölgelerinde bulunan duyu almaçları kimyasal yada fizyolojik uyaranları algılayarak elektrik sinyallerine çevirir. Bu sinyaller çevresel sinir sistemini gerçekleştiren sinir ağları ile merkeze taşınır. Her bir uyarının taşınması, sertliği şekli farklıdır. Bu doğrultuda beyinde değişik yerlere ulaşır.Merkezi sinir sistemi beyin, beyin sapı, beyincik ve omurilikten oluşur. Bu organların her birinde merkezler ve linkler bulunur. Beyinde birçok değişik alan bulunur. Bu alanlar birbirleri ile bağlantılıdır. Uyaran beyinde algılanır ve anlamlandırılmaya çalışılır. Geçmiş hayatta yaşanılmış ve beyinde kodlanmış bilgiler yeni gelen uyarının anlam kazanması için önemlidir. Geçmiş deneyimler, kişilik, duygu durumu benzer biçimde bölgelerin tesiri ile dış dünyadan gelen uyarma anlam kazanırken uyarıya mukabil olarak verilecek yanıt da planlanır. Bu işleyiş o denli karmaşıktır ki aynı uyarıya değişik insanoğlu değişik cevaplar verebilir hatta aynı şahıs aynı uyarıya değişik zamanlarda değişik cevaplar verebilmektedir. Bu durumda gösteriyor ki bir uyaranın değerlendirilmesinde değişik birçok hususiyet zaman zaman daha oldukca zaman zaman daha azca devreye giriyor. Kısaca kısaca dış uyaranlar çevresel sinir sistemi tarafınca algılanıp merkezi sinir sistemi tarafınca değerlendirilir.

Anahtar Kelimeler : Vücudumuzu,yöneten,beyinyerleriiyi,miçalışır,günümüzde,tam,olarak,aydınlatılabilmiş,değil.,Çevresel,ve,merkezi,olarak,iki,kısımdan,oluşan,be..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar