Dolaşım Sisteminin Vücut İçin Önemi Nedir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 30.07.2020 tarih ve 01:38 saatinde Biyoloji kategorisine yazıldı. Dolaşım Sisteminin Vücut İçin Önemi Nedir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Dolaşım sistemi, vücutta devamlı olarak aktivite göstermektedir. Birçok maddenin, hormonun ve atığın lüzumlu bölgelere taşınmasını sağlar. Oksijenin dokulara, dokularda pis kanın kalbe getirilmesin sağlar. Aynı zamanda sentezlenen hormonların da lüzumlu organa taşınması da kan yardımıyla gerçekleşmektedir. Atık maddelerin lüzumlu organlara iletilerek atılımını sağlamak ve faydalı maddelerin yeniden kan ile lüzumlu organlara taşınmasını sağlamak benzer biçimde mühim etkinlikleri bulunmaktadır.Dolaşım sisteminin en mühim organı kalptir. Kalp bu döngünün en başlangıcında yer alır ve devamlı olarak kan pompalayarak kanın lüzumlu bölgelere iletilmesini sağlamaktadır. Kanın damarlar ile bütün vücudu dolaşması da bundan kaynaklanır. Kanda ancak maddeler taşınmaz. Birçok hastalığın belirteci olan markerlar da kan içinde bulunmaktadır. Hastaneye gidildiğinde öncelikli olarak kan tahlilinin yapılması bunun en güzel örneklerinden biridir. Her bir maddenin kanda taşınmasında muayyen nispet bulunmaktadır. Bu maddelerin oranının artması yahut azalması ferdin hastalığı ile bağdaştırılmaktadır. Kişilerin rahatsızlıklarına tanı konulurken kan belirteçleri büyük ehemmiyet taşımaktadır. Örnek olarak, şeker hastalığı verilebilir. Şeker hastalığı insan kanında belli bir dengede taşınırken, artmış yahut azalmış olması ferdin direkt şeker hastası olarak nitelendirilmesi anlamına gelir. Ardından ayrıntılı olarak bu sistem incelenir ve endokrin yönünden de şahıs test edildiğinde sonuçların birbiri ile örtüşmesi cevabında kişiye lüzumlu tanı konularak tedavi yöntemine gidilir. Dolaşım sistemi vücut için dirimsel bir ehemmiyet taşımaktadır. Bu sayede birçok rahatsızlık ayrım edilir ve tanı konularak şahıs tedavi dibine alınır.

Anahtar Kelimeler : Dolaşım,sistemi,,vücuttadevamlıolarak,aktivite,göstermektedir.,Birçok,maddenin,,hormonun,ve,atığınlüzumlubölgeleretaşınmasını,sağlar.,Oksije..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar