Ekosistem dengesinin bozulması ne tür sorunlara yol açabilir? Araştıralım.

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 22.07.2020 tarih ve 22:14 saatinde Biyoloji kategorisine yazıldı. Ekosistem dengesinin bozulması ne tür sorunlara yol açabilir? Araştıralım.

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Ekosistem içinde bulunduğumuz balans durumu anlamına gelmektedir. Bu balans durumu genel itibari ile birbiri ile ilişkili halde bir düzenle devam etmektedir. Bitkiler, hayvanlar ve bunun haricinde mantarların içinde bulunmuş olduğu bu düzende, insanların da görevi fazlaca büyüktür. Ekosistem bir piramit benzer biçimde düşünülmektedir. Bu piramidin ilk başlangıcında bulunan canlı, birçok yönden kuvvetli sayılmaktadır. Daha gelişmiştir ve uyarlama şeklinde problemleri bulunmamaktadır. Bu aşama tertipli bir halde işleyiş yayınlayan ekosistemde, sistemin bir parçası olan en minik canlı bile büyük ehemmiyet göstermektedir. Canlıların mevcut olan bu işlevleri aksadığında sistemde belli başlı sorunlar çıkmaktadır.Bunu rahat bir misal ile açıklamak gerekirse, bir yerde kurbağaların sayısının artması o bölgede yılanların azalmış olduğu anlamına gelmektedir. Yılanların sayısındaki artış da ters orantılı halde kurbağa sayısında artışı gözetir. Bu durumun neticesine bakıldığında ekosistem fazlaca dengede olması ihtiyaç duyulan bir süreçtir. Ekosistemin bu dengesi, başlamış olan bütün süreçleri de bununla beraber getirmektedir. Diğer sorunlara bakacak olursak:– Spesifik olarak canlılığın tükenmesine sebep olur.

– Canlıların gıda zincirinin etkilenmesine niçin olur.

– Çevrede mevcut olan balans durumu sıkıntısı, düzenin alt üst olması anlamına gelir. Düzensiz beslenme, muayyen türlerde artış yahut bu miktarda azalma şeklinde etmenler tabiatın dengesini altüst eder.

Anahtar Kelimeler : Ekosistemiçindebulunduğumuzbalansdurumu,anlamına,gelmektedir.,Bubalansdurumu,genel,itibari,ile,birbiri,ile,ilişkilihaldebir,d..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar