Eksiksiz bir gen haritasının ortaya çıkarılması, gelecek nesillerin ömür standardını çoğaltmak için hangi olanakları sunabilir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 21.07.2020 tarih ve 00:26 saatinde Biyoloji kategorisine yazıldı. Eksiksiz bir gen haritasının ortaya çıkarılması, gelecek nesillerin ömür standardını çoğaltmak için hangi olanakları sunabilir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Genetik bilginin en mühim özelliklerinden biri de nesilden nesile aktarılmasıdır. Bu konum genetik bir durumun kişiden kişiye geçeği anlamına gelmektedir. Büyük ailede olan bir rahatsızlık nesiller süresince devamlı olarak taşınmaktadır. Birçok genetik rahatsızlık bilhassa günümüzde en sık duyduğumuz hastalıklardan biri de kanserdir. Kanser hastalığının genetik temeli olmasıyla birlikte ömür kalitesi de bulunmaktadır. Bu yüzden bireyin beslenme ve yaşam şartlarına devam etmesi niteliğinde herhangi bir konum gözlenmez. Şeker hastalığı ve gerilim hastalığı da aynı biçimde büyük miktarda genetik temelli olmasının yanı sıra, yaşam şartlarına bağlı olarak değişken tablolar göstermektedir. Bu durumdan ötürü ailede genetik bir rahatsızlık bulunması da bireyin bu hastalığa yatkınlığının bulunduğunu göstermektedir.Genetik rahatsızlıkların olsun bir biçimde nesillere aktarılmasını önlemek yaşam standardını arttırmaktan geçmektedir. Sağlıklı bireyler olarak beslenmenin düzenlenmesi, egzersiz yapılması, fast food anlayışından uzak durulması, sigara benzer biçimde zararı dokunan alışkanlıklardan uzak durulması halinde sıhhatli bireyler haline gelmemiz mümkündür. Psikolojik açıdan da bireyin kendini iyi hissetmesi halinde kuvvetli bir bünyeye haiz olması mümkündür. Netice de sağlık, fiziken ve ruhen tam anlamıyla iyilik halinde olmaktan geçmektedir.

Anahtar Kelimeler : Genetik,bilginin,enmühimözelliklerinden,biri,de,nesilden,nesile,aktarılmasıdır.,Bukonumgenetik,bir,durumun,kişiden,kişiye,geçeği,anlamına,gelmektedir.,B&uum..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar