Eşeyli üreyen bir canlıda irsi çeşitliliğe niçin olan faktörler nelerdir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 28.07.2020 tarih ve 22:38 saatinde Biyoloji kategorisine yazıldı. Eşeyli üreyen bir canlıda irsi çeşitliliğe niçin olan faktörler nelerdir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Eşeyli üreme de öteki üreme çeşitlerinde olduğu benzer biçimde oldukca özetlemek gerekirse söylemek icap eder ise yeni bir canlı meydana getirme olayıdır. Eşeyli üremede eşeysiz üremeden değişik olarak iki değişik canlı organizması mevcut olmalıdır. Eşeyli üreme esnasında bu canlılar içinde gerçekleşecek genetik malzemelerin birleştirilmesi yolu ile yeni bir canlı oluşacaktır.Mayoz Bölünme: Mayoz bölünmede olup biten vaka kromozom sayısının mevcut durumundan yarıya inmesidir. Bu bölünme esnasında her bir çiftin kromozomları kendi aralarında parça değişimi yaparlar. Eşeyli üremenin ilk dönemi olan Mayoz Bölünme sırasında kromozomların sayısı diploit sayı (2n)’den öteki bir diploit sayısı (n)’e varır. Bu da demek oluyor ki, kromozomların sayısı yarı yarıya azalır. Bir sonraki adım olan döllenme esnasında ise haploit gametler, diploit bir zigot oluşturabilmek ve en baştaki (2n) kromozom sayısına erişebilmek için yeniden bir araya gelirler.Mayoz Bölünmenin temel özellikleri:

1-Sadece 2n kromozomlu hücrelerde görülür.

2-2n kromozomlu hücrelerden n kromozomlu 4 hücre oluşur.

3-iki karyokinez ve iki sitokinez görülür.

4-Eşey ana hücresi ve spor ana hücrelerinde görülür.

5-Bölünme nihayetinde gamet ve sporlar oluşur.

6-Kalıtsal çeşitlilik nedenidir. Oluşan hücreler irsi olarak birbirinden farklıdır.

7-Eşeyli üremenin temel mekanizmasıdır.

8-Mitoza nazaran daha ileri bir özelliktir

9-Hem homolog kromozomlarda hemde kardeş kromatidlerde ayrılma görülür.

10-Sinaps, tetrad ve krossing-over görülür.

11-Mayoz geçirmiş hücre yeniden mayoz geçiremez sadece mitoz geçirebilir.

Anahtar Kelimeler : Eşeyli,üreme,deötekiüreme,çeşitlerinde,olduğubenzer,biçimdeoldukcaözetlemek,gerekirsesöylemekicap,ederise,yeni..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar