Eşeysiz üremeyle alakalı 5 kavram yazalım

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 26.07.2020 tarih ve 01:00 saatinde Biyoloji kategorisine yazıldı. Eşeysiz üremeyle alakalı 5 kavram yazalım

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Tek bir canlının herhangi bir eşe gereksinim duymadan, kendiyle aynı irsi özelliklerde yeni bir canlı oluşturmasına eşeysiz üreme denir. Oluşan yeni ferdin ata canlı ile aynı irsi nitelikte olması eşeysiz üremenin özellikleri arsında sayılabilir. Bunun haricinde eşeysiz üremede tüm bireyler mitoz bölünme kararı oluşur, irsi çeşitlilik gözlenmez, eşeysiz üreme fazlaca süratli gerçekleşir ve özellikler nesilden nesle değişmeden aktarılır. Ata canlı adam yada dişi olarak değerlendirilemez.İkiye bölünme, sporla üreme, tomurcuklanma, vejetatif üreme ve mitoz eşeysiz üremeyle alakalı kavramlar içinde sayılabilir. Bunların bazıları bununla beraber eşeysiz üremenin çeşitleridir. Eşeysiz üreme çeşitleri 4 tanedir. Bunlardan ilki ikiye bölünme daha fazlaca tek hücreli canlılarda görülür. Mitoz bölünme ile iki canlı oluşmasını anlatım eder. Sporla üreme bir öteki eşeysiz üreme çeşidi olup mantarlarda ve çiçeksiz bitkilerde üreme amacıyla tercih edilir. Tomurcuklanarak üremede ana canlının bedeninde oluşan tomurcuktan yeni bir canlı gelişir. Bira mayalarında, hidralarda, mercanlarda bu üreme yöntemi kullanılmaktadır. Son eşeysiz üreme çeşidi olan vejetatif üreme ise yüksek yapılı çiçekli bitkilerde görülür. Vejetatif üremenin de kendi arasında dört değişik türü vardır. Çelikle, yumru ile, şoför beden ile ve soğan ile vejatatif üreme mümkündür. Ata canlı ile aynı bilhassa bireyler oluştuğundan bilhassa yüksek özelliklerin aktarılması için bu yöntemler kullanılır.

Anahtar Kelimeler : Tek,bir,canlının,herhangi,bir,eşegereksinimduymadan,,kendiyle,aynıirsiözelliklerde,yeni,bir,canlı,oluşturmasına,eşeysiz,üreme,denir.,Oluşan,yeniferdina..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar