Etil alkol ve laktik asit fermantasyonunda değişik son mamüller oluşmasının nedenlerini yazınız.

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 19.07.2020 tarih ve 01:33 saatinde Biyoloji kategorisine yazıldı. Etil alkol ve laktik asit fermantasyonunda değişik son mamüller oluşmasının nedenlerini yazınız.

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Doğada olup biten ve çoğunda adamın kontrolü haricinde gerçekleşen olaylardan bir kaçı da bu solunumsal faktörlerdir. Solunumun bilhassa de glikoliz aşamasında mevcut olan durum, oksijensiz teneffüs meydana getiren hücrelerin gerçekleştirdiği bilinmektedir. Glikoliz aşamasının son basamağı pürivat oluşumudur. İşte bu duruma bakıldığında pürivat şayet oksijensiz ortamda ATP ye kadar parçalanıp laktik asit oluşturursa, bu vaka laktik asit fermantasyonu olarak bilinir. Ancak pürivattan etil alkol oluşursa işte bu durumda da etil alkol fermantasyonu ismini alır.Etil alkol reaksiyonu hemen sonra ortaya karbondioksit çıkarken, laktik asitte ortaya çıkmaz. Bunun etkinliğini ortamdaki basıncın etkinliğini arttırmasından da anlayabilmemiz mümkündür. Çünkü bir gaz çıkışının meydana gelmesi tazyik artışını da etkilemektedir. En büyük farklılıklarından biri de birinde son elektron alıcısı asetaldehitken, diğerinde asit aldehit oluşmaz. Asetaldehit oluşumu da etil alkol fermantasyonunda gözlenmektedir. Laktik asit son elektron alıcısı pürivattır.

Anahtar Kelimeler : Doğadaolup,bitenve,çoğundaadamınkontrolüharicindegerçekleşen,olaylardan,bir,kaçı,da,bu,solunumsal,faktörlerdir.,Solunumunbil..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar