Fermantasyon çeşitlerinde glikoliz tamamlandıktan sonrasında ATP üretimi yahut tüketimi olmamasına karşın fermantasyonun bir müddet daha devam etmesinin nedenleri nelerdir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 18.07.2020 tarih ve 22:36 saatinde Biyoloji kategorisine yazıldı. Fermantasyon çeşitlerinde glikoliz tamamlandıktan sonrasında ATP üretimi yahut tüketimi olmamasına karşın fermantasyonun bir müddet daha devam etmesinin nedenleri nelerdir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Oksijen teneffüs denildiğin akla gelen ilk üründür. Ancak birtakım durumlarda birtakım hücrelerde oksijensiz teneffüs (fermantasyon, glikoliz) gerçekleşmektedir. En sık duyduğumuz ise oksijensiz teneffüs glikoliz aşamalarıdır. Bu aşamalarda olup biten enerji hücrenin o an sıkışık durumda oluşturduğu enerjidir. Bu enerjinin hemen sonra oksijenli teneffüs ve krebs takip etmektedir. Ancak birtakım hücreler sıklıkla glikoliz kullanarak hayatlarına devam etmektedir. Bunlardan en bilineni kanser hücreleridir. Kanser hücreleri glikolizi oldukça sık kullanmaktadır.Bu glikoliz aşamasında ATP oluşumu gerçekleşir ve net hasılat 2ATP dir. Bu kazancın oluşması sonrasın glikolizin bitmesi gerekir. Ancak glikoliz bir halde devam eder. Amaç ATP hasılatı değildir. Çünkü istenen enerji oluşmuştur. Enerjinin karşılanması için lüzumlu olan süreç yorucu ve zahmetli bir süreçtir. Çünkü glikoliz 11 adımlı uzun bir süreç olarak bilinmektedir. Kullanılan enzimler ve bileşiklerin yerli yerine tamamlanması ve hücrenin eski haline dönmesi benzer biçimde süreçleri içinde barındırır. Bir vasıta hareket ettiğinde motor çalışır ve uzun bir yol gidildikten sonrasında vasıta durdurulur. Bu süreçte geçirilen zamana bağlı olarak motor vasıta durduğunda da çalışıyor benzer biçimde sesler çıkarır ve belli vakit sonrasında bu ses gider. Bu vakaya benzetilebilmektedir.

Anahtar Kelimeler : Oksijenteneffüsdenildiğin,akla,gelen,ilk,üründür.,Ancakbirtakımdurumlardabirtakımhücrelerde,oksijensizteneffüs(fermanta..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar