Fiziksel etkinlikleri yapabilmenizi elde eden organlar ve sistemler nelerdir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 27.07.2020 tarih ve 01:18 saatinde Biyoloji kategorisine yazıldı. Fiziksel etkinlikleri yapabilmenizi elde eden organlar ve sistemler nelerdir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Destek ve hareket sistemi iskeletimizi meydana getiren kemikler, bu kemikler arasındaki eklemler ve kemiklere bağlı kaslardan oluşur. İskelet ve kas sistemi olarak da malum bu sistem bedenimize biçim verir, iç organları ve beyni korur ve vücuda hareket kabiliyeti kazandırır.İskelet sistemini meydana getiren kemikler cansız benzer biçimde görünse de öteki organlar benzer biçimde hücrelerden oluşmuş canlı dokular olmakla beraber bu hücreler içinde mineraller ve lifler bulundurur. Bu sayede kemik sert ve dayanıklı yapısını kazanır. Kemikte bulunan bu mineraller gereksinim anında kana geçebildiği için hem de depo rolü görürler. Kemiklerin bir başka rolü ise kan hücresi üretmektir. Kan hücresi üretimi kemiklerde bulunan kemik iliğinde gerçekleşir. Kemikler yapılarına bakılırsa uzun, kısa, yassı ve gayri muntazam şekilli olarak sınıflandırılır. Destek ve hareket sisteminin bir öteki parçası ise eklemlerdir. Eklemler iki kemiğin birleşim noktasında bulunur. İki kemiğin münasebet halindeki yüzeylerinin aşınmasını önlemek için eklem bölgelerinde kıkırdak bulunur. Bulunduğu yere bakılırsa kemiklere hareket kabiliyeti kazandırır. Hareket kabiliyetlerine bakılırsa eklemler oynar, oynamaz ve yarı oynar olarak sınıflandırılır. Kaslar yardımcı ve hareket sistemini meydana getiren son yapılardır. Vücutta düz kas, çizgili kas ve kalp kası bulunur. Fiziksel etkinliklerin yerine getirilmesinde sorumlu olan ve iskelet sistemiyle beraber çalışan çizgili kaslardır. Kas liflerinin bir araya gelmesiyle büyük kas kütleleri oluşur. Bu kaslar sinirlerden gelen ikazlar doğrultusunda kasılıp gevşeyerek kemiklerin hareket etmesini sağlar.

Anahtar Kelimeler : Destek,ve,hareket,sistemi,iskeletimizimeydana,getirenkemikler,,bu,kemikler,arasındaki,eklemler,ve,kemiklere,bağlı,kaslardan,oluşur.,İskelet,ve,kas,sistemi,olarak,damalumbu,s..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar