Fiziksel etkinliklerin sağlığınız üstünde müspet tesirleri nelerdir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 26.07.2020 tarih ve 22:14 saatinde Biyoloji kategorisine yazıldı. Fiziksel etkinliklerin sağlığınız üstünde müspet tesirleri nelerdir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Hareketsiz ömür seçimi günümüzün mühim sorunlarından biri olarak gösterilir. Özellikle iş hayatıyla beraber gelen azca hareket etme alışkanlığı birçok sıhhat problemini bununla beraber getiriyor. Uzun zaman hareketsiz kalmak bilhassa bacaklardaki kan akımının aksamasına sebep oluyor ve ödem benzer biçimde şikayetler ortaya çıkabiliyor. Özellikle iskelet ve kas sistemi gelişiminde bozukluklar meydana gelir. Yine günümüzün ve geleceğin en mühim problemlerinden biri olarak görülen aşırı kiloluluğun en mühim nedenleri içinde sağlıksız beslenme ve hareketsiz ömür seçimi yer alıyor.Sağlık bireyin fizyolojik, zihinsel ve toplumsal açıdan tam bir iyilik hali arasında olmasıdır. Bu iyilik halinin oluşmasında fizyolojik aktivitelerin yeri fazlaca önemlidir. Fiziksel aktivitenin depresyonu azalttığı, özgüveni artırdığı, disiplin ve sorumlulukları geliştirdiği görülmüştür. Bunların yanında egzersiz yapmak kas ve kemikleri güçlendirir, kaslardaki enerji kapasitesini artırır, akciğerlerin havalanmasını arttırır, vücut düzgünlüğünü sağlar, kan basıncını düzenler, kalp ve damar sağlığını korur, beyin kan akımını düzenleyerek erken bunamayı önler, kan şekerinin kontrolüne destek olur, kan kolestrol düzeyini ayarlar ve damar tıkanıklığını önler. Sağlıklı bir ömür için egzersiz yapmak ve hareketsizlikten kaçınmak şart. Bu egzersizler düzenli, günlük, müsait yoğunlukta, ilerleyici programla yapılmalıdır. Kişisel özelliklere müsait olmayan yada yanlış halde uygulanan fizyolojik aktiviteler yarar sağlamak yerine zararı olan olabilir.

Anahtar Kelimeler : Hareketsizömürseçimigünümüzünmühimsorunlarındanbiri,olarak,gösterilir.,Özellikle,iş,hayatıylaberaber&nb..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar