Fotosentez reaksiyonlarının birbiri ile olan ilişkisi

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 20.07.2020 tarih ve 02:55 saatinde Biyoloji kategorisine yazıldı. Fotosentez reaksiyonlarının birbiri ile olan ilişkisi

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Fotosentez birçok aşamalı gerçekleşen bir süreçtir. Bu süreç yeşil pigment taşıyan bütün canlılar için fazlaca mühim gıda kaynağıdır. Besin sağlanması ve teneffüs zinciri reaksiyonlarının bu aşamada tamamlanması laf konusudur. Çevremiz için de fazlaca büyük ehemmiyet taşır. Fotosentez döneminin gerçekleşmesi oldukca basamaklı olsa da en oldukca malum ve yaygın karşımıza çıkan süreç, ışığa bağımlı tepki ve calvin döngüsüdür. Bu döngü sisteminde bilinmesi gerekenler oluşan ürünlerdir. Adından belli olduğu benzer biçimde bir tepki fer varlığında gerçekleşirken bir öteki tepki fer bağımsız gerçekleşmektedir.Işığa gereksinim duyan reaksiyonda ATP ve NADPH bulunur. Bunlar ışığa hapseder ve ATP lüzumlu durumda enerji vermek için parçalanırken NADPH ise karbondioksitten şekerin oluşumuna yardımcı olmaktadır. Bu süreçte geçici bir depolanma laf konusudur. Işık enerjisinin biçim değişirmiş hali daha sonra bu oluşan şekerler içinde son bulmaktadır. Işığa bağımlı olmayan tepki (Calvin döngüsü) stromada gerçekleşir. Burada ışığa bağımlı tepkimelerdeki ATP ve NADPH ı alır. NADPH üç karbonlu şekerleri kurmak adına bir araya gelir ve netice olarak glukoz molekülü oluşturulur.

Anahtar Kelimeler : Fotosentez,birçok,aşamalı,gerçekleşen,bir,süreçtir.,Bu,süreç,yeşil,pigment,taşıyanbütüncanlılar,içinfazlacamühim&..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar