Gen terapisi nedir ? Açıklayalım.

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 25.07.2020 tarih ve 00:25 saatinde Biyoloji kategorisine yazıldı. Gen terapisi nedir ? Açıklayalım.

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Gen, kromozomların işlevi ile olup biten anlamlı veraset materyalidir. Gen üstünde taşınan her ünite oldukca önemlidir. Bunun anlamı da insan için oldukca fazladır. Genetik materyalin bu denli devam etmesi ve tertipli bir halde nesil süresince devam etmesi de oldukca önemlidir. Genetik rahatsızlıkların sebeplerine bakılacak olursa, genlerin veya kromozomların hasarlarından meydana gelen süreçlerden oluştuğu bilinmektedir. Bu konum kişilerin ömrü süresince hasta bir halde yaşamını devam etmelerine niçin olmaktadır. Kromozom hasarlarına bakıldığında bu hasarların vakit gelen bu durumları göz önüne alındığında kişilerin hastalıklarının tedavisi de olmamaktadır. Genetik rahatsızlıkların tedavi süreçlerin bu problemli olan bölgeye direk faaliyet yapılması ile mümkündür.Genetik rahatsızlıkların tedavi süreçlerine bakıldığında, hasarlı olan gen bölgesinin belirleme edilmesi işlevi ile başlamaktadır. Gen tedavisi sürecinde bu genin alternatifi olabilecek tedavi edici düzgüsel bir genin eklenmesi ve öteki gen parçasının çıkarılması, genin düzgüsel halde işlev görmesine niçin olurken, genetik hastalığın da ortadan kaldırılmasını sağlayacaktır. Genetik rahatsızlıkların nedenlerine bakacak olursak anne ve babadan genel mutasyonların aynı genetik dizilime muadil gelmeleri ile olası oldukları bilinmektedir. Bu genetik dizilimin hasarının devam etmesi de engellenmektedir. Günümüzde genetik açıdan olup biten hastalıklar tedavi edilmekte ve kişilerin tedavilerinin de olası olması sağlanmaktadır. Giderek ilerleyen bu teknoloji anne karnında oluşum göstermeden ilkin kontrolünü sağlamaya kadar devam etmektedir.

Anahtar Kelimeler : Gen,,kromozomların,işlevi,ileolup,bitenanlamlıverasetmateryalidir.,Genüstündetaşınan,herüniteoldukcaönemlidir.,Bunun,anlamı..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar