Genetiği değiştirilmiş organizmalar ve ürünler, biyogüvenlik açısından ne şeklinde problemler oluşturmuştur?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 25.07.2020 tarih ve 00:24 saatinde Biyoloji kategorisine yazıldı. Genetiği değiştirilmiş organizmalar ve ürünler, biyogüvenlik açısından ne şeklinde problemler oluşturmuştur?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Bir canlının veya organizmanın genetiğinin değiştirilmesi durumu, genetiği problemli olan durumun ortadan kaldırılmasına yönelik gerçekleştirilir. Genetiğin değiştirilmesi ve insanların kullanımına sunulması içinde geçen zaman de oldukca büyük ehemmiyet taşır. Genetik durumlar genel hatlarıyla kişilerin hayatlarını iyileştirmeye yönelik olarak değiştirilmektedir. Genetiğin değiştirilmesine bir misal verilecek olursa, şekli normalde yuvarlak olan domates genetik bir rahatsızlık sebebiyle şekli bozuk bir sebze haline gelmiştir. Bu durumun değiştirilmesi için genetik ile oynanır ve hem yapı aynı zamanda biçim bakımında farklılığın düzenlenmesi sağlanır.Genetik değişikliklerin en mühim nedenlerinden biri de insanların sağlığı üstüne yararlı olmayacağının düşünülmesi ve bu durumun değiştirilmesidir. İnsan sağlığının bozulmasına mani olan bu durum, son zamanlarda birtakım kuruluş ve kuruluşlar tarafınca farklılaştırılarak genetiğin değiştirilmesi olarak bilinmektedir. Genetiğin değiştirilmesi ve sıhhatli olan bir üründen oldukça fazla elde edilmesi şeklinde birçok sebepte bulunmaktadır. Genetik anlamda adamın sağlığını bozmaya kadar devam edecek bir süreçtir. Bu yüzden her ne kadar genetiğin değiştirilmesi iyi bir vaka şeklinde karşımıza çıksa da bizlerin sağlığını etkileyecek negatif durumlara sebebiyet verebilmektedir.

Anahtar Kelimeler : Bir,canlınınveyaorganizmanın,genetiğinin,değiştirilmesi,durumu,,genetiği,problemli,olan,durumun,ortadan,kaldırılmasına,yönelik,gerçekleştirilir.,Genetiğin,değiştirilmesi,ve,..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar