Genetik bilgi hakkındaki düşüncelerimiz neler ?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 21.07.2020 tarih ve 00:25 saatinde Biyoloji kategorisine yazıldı. Genetik bilgi hakkındaki düşüncelerimiz neler ?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Birbiri ardına gelen bazlar, sizi siz meydana getiren genetik bilgiyi kodlar. Genetik malumat ile alakalı neler biliyorsunuz? Araştırınız.Bazlar, genetik bilginin şekillenmesinde büyük bir ehemmiyet taşımaktadır. DNA ismi verilen genetik bilginin aktarılmasını elde eden çift sarmallı bu yapı yardımıyla gerçekleşmektedir. Genetik bilgide olup biten bu değişimler, neslin devamlılığını sağlamaktadır. Yeni doğacak bir yavrunun şekillenmesi de genetik açıdan anne babaları yardımıyla gerçekleşmektedir. Genetik malumat fenotipik şu demek oluyor ki göz görebildiğimiz değişikliklerinde meydana gelmesini sağlamaktadır. Genotipik değişimleri dışarıdan göremeyiz sadece fenotipe yansımasını görmemiz mümkündür. Örnek olarak DNA da kodlanan renkli gözü DNA üstünde göremeyiz sadece fenotipe yansımış olan halini göz rengi olarak görmemiz bizlere genotip ile alakalı malumat vermektedir.Genotip ve fenotip ferdin kişi olarak oluşmasını sağlamaktadır. Bundan ötürü genetik malumat hususi olarak korunmaktadır. Dışarıdan yapılabilecek her türlü müdahaleye karşı da fazlaca sıkı biçimde korunmaktadır. Genetik bilginin depolanması ve nesilden nesile aktarılması da bu sayede gerçekleşmektedir. Bu durumda en mühim görevler bazlara düşmektedir. Bu bazlar DNA ve RNA da minik farklılıklar içermektedir. DNA da bulunan bazlar, adenin, timin, guanin ve sitozindir. Genetik bilginin akışında rol alan bazlar bu şekildedir.

Anahtar Kelimeler : Birbiri,ardına,gelen,bazlar,,sizi,sizmeydana,getirengenetik,bilgiyi,kodlar.,Genetikmalumatile,alakalıneler,biliyorsunuz?,Araştırınız. Ba..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar