Gizem’in bu tepkiyi oluşturmasında vazife alan yapıları sırası ile yazınız.

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 21.07.2020 tarih ve 22:10 saatinde Biyoloji kategorisine yazıldı. Gizem’in bu tepkiyi oluşturmasında vazife alan yapıları sırası ile yazınız.

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Gizem, terzi olan annesine hafta sonları yardım eder. Elbiseye düğme dikerken eline iğne batar. Gizem elini hızla çeker. Gizem’in bu tepkiyi oluşturmasında vazife alan yapıları sırası ile yazınız.

İnsan vücudundan en oldukca malum ve en oldukca gereksinim duyduğumuz organlar duyu organlarımızdır. Bu organların eksikliği yaşamı ciddi anlamda tehlikeye sokar. Tehlikeli olan bu durum, sürecin zorlu bir hayata niçin olur. Sağlıklı bir duyu organ sistemi, gözlerin görmesini, kulakların duymasını, burnun koku ve soluk almasını sağlar. Deri ise duyuların katılımı ve beyine iletilmesini sağlamaktadır. Bu duyu organlarımızdan deri fazlaca geniş bir alanı kapsar. Deri bütün vücudu sarıyor ve bu duyu organı bütün vücut üstünde bulunur. Deride olup biten bu değişimlerin ana kaynağı, alınan duyuların sinirlerle beyine iletilmesi ve ondan sonra yanıtlamasıdır.

Gizem’in eline batan iğne, parmak uçlarında acıyı hissederek buradaki sinirlerin uyarılmasına niçin olur. Uyarılan sinir hücresi beyinde dokunma duyusunun algılandığı noktaya gelmiş olarak burada bir cevap oluşturur ve eli o uyarandan uzaklaştırır. İşte bu durumda beklenen reaksiyon gelir ve bireyin acı ağrı hissi azalır. Bu ancak ele iğne batması değil hem de sıcak, soğuk duyusunda da aynı tepkinin verilmesini sağlamaktadır.

Anahtar Kelimeler : Gizem,,terzi,olan,annesine,hafta,sonları,yardım,eder.,Elbiseye,düğme,dikerken,eline,iğne,batar.,Gizem,elini,hızla,çeker.,Gizem’in,bu,tepkiyi,oluşturmasındavazifealan,y..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar