Glikolizin bütün canlılarda aynı biçimde gerçekleşmesinin nedeni nedir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 23.07.2020 tarih ve 22:08 saatinde Biyoloji kategorisine yazıldı. Glikolizin bütün canlılarda aynı biçimde gerçekleşmesinin nedeni nedir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Glikoliz solunumun en lüzumlu adımlarından biridir. Bu adım gerek oksijenli gerekse oksijensiz şartlar altında gerçekleşmektedir. Oksijensiz solunumda olup biten bu ürünlere bakıldığında, oksijenli solunuma nazaran oldukca farklıdır. Ancak solunumun aslolan mühim olması bu noktada başlar. Hangi çeşit teneffüs yapıldığına bakılmaksızın, glikoliz evresi bir ayıraçtır. Bu evrenin gerçekleşmesi adına meydana getirilen ve salgılanan enzimler de aynı biçimde ortaktır.U yüzden bütün canlılarda herhangi bir fark olmaksızın bu aşama gerçekleşir.
Glikoliz evresinin en mühim basamakları 3 adettir ve bu enzimleri devamlı olarak geri dönüşümlü bir biçimde canlı kullanabilmektedir. Bu enzimlerin aktivitesi de bu sürece bir imtiyaz katmaktadır. Glikoliz evresi ondan sonra olup biten ara ve ana mamüller farklılık izah edebilir sadece süreç genel hatlarıyla aynı biçimde işleyiş gösterir.

Anahtar Kelimeler : Glikoliz,solunumun,enlüzumluadımlarından,biridir.,Bu,adım,gerek,oksijenli,gerekse,oksijensiz,şartlar,altında,gerçekleşmektedir.,Oksijensiz,solunumdaolup,bitenbu,..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar