Guatr rahatsızlığının insanların ömür kalitesi üstüne tesirleri neler olabilir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 26.07.2020 tarih ve 22:12 saatinde Biyoloji kategorisine yazıldı. Guatr rahatsızlığının insanların ömür kalitesi üstüne tesirleri neler olabilir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Tiroit bezi hormonlarının gayri muntazam salgılanması kararı guatr rahatsızlığı ortaya çıkar. Guatr rahatsızlığının insanların ömür kalitesi üstüne tesirleri neler olabilir? Sınıf ortamında tartışınız.

Tiroit bezi uzunluğunda sağlı sollu bulunan ve vücudumuz için birtakım hormonları salgılayan bir çeşit iç ifraz bezidir. Tiroit bezinin sıhhatli emek harcaması vücudumuz için büyük ehemmiyet arz eder. Bu bez salgıladığı hormonlar ile öteki organların çalışmasını etkileyerek metabolizmayı düzenler. Vücudumuzda tüm aktiviteler belli bir seviye ile gerçekleşir. Tiroit hormonları bu düzenin oluşmasında etkilidir. Tiroit bezleri vücut metabolizmasını düzenlemede oldukça büyük göreve haiz olan T3 ve T4 hormonlarını salgılar.Tiroit beziyle alakalı sorunlar içinde en sık görülenlerden biri Guatr hastalığıdır. Guatr hastalığının birçok nedeni olmakla beraber hastalığın ortaya çıkmasına tiroit bezinin oldukça fazla çalışmasına bağlı olarak boyutlarının artması niçin olur. Altında yatan sebeplere gore değişik türleri olan Guatrın malum en yaygın nedeni iyot eksikliğidir. İyot hormon üretilmesi için lüzumlu bir mineraldir. Vücuda ehil iyot alınmadığında ehil oranda hormon üretilemez ve tiroit bezi daha oldukça çalışır. Guatrın hastalar üstündeki tesirleri organın büyümesine ve hormondaki düzensizliğe bağlı olarak ortaya çıkar. Boğaz kısmında esneyen tiroit bezi soluk darlığına, yutkunma güçlüğüne ve ses kısıklığına sebep olur. Eğer fazla oranda çalışan tiroit bezi fazla oranda hormon üretiyorsa metabolizma hızlanır. Buna bağlı olarak da çarpıntı, titreme, bulantı, kusma şeklinde şikayetler ortaya çıkar. Eğer tiroit fazla çalışmasına karşın lüzumlu hormon üretilemiyorsa o vakit da metabolizma yavaşlayacak ve kggram alma, kabızlık, halsizlik, saç dökülmesi, ciltte kuruluk şeklinde şikayetler ortaya çıkacaktır.

Anahtar Kelimeler : Tiroit,bezi,hormonlarınıngayri,muntazamsalgılanmasıkararıguatr,rahatsızlığı,ortaya,çıkar.,Guatr,rahatsızlığının,insanlarınömürkalitesi&uum..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar