Hücre döngüsünde test edilen üç temel unsur nelerdir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 25.07.2020 tarih ve 22:03 saatinde Biyoloji kategorisine yazıldı. Hücre döngüsünde test edilen üç temel unsur nelerdir?

makale içerik

İnternette ara Kısa Linki Kopyala

Hücre bölünmesi canlının büyüyüp gelişmesi, muhtelif sebeplerden ötürü canlılığını yitiren hücrelerin yerine getirilmesi ve üreme faaliyetleri için gereklidir. Bu sayede canlı gelişimini tamamlar, kendini yeniler ve haiz olduğu genetik detayları gelecek nesillere aktarır. Tek hücreli canlılar ikiye bölünerek yeni bireyler meydana getirirken oldukca hücreli canlılar ise yeni bireyi yapacak olan üreme hücrelerini üretir.Hücrenin büyüyüp bölünmeye başlamasından bir sonraki bölünmeye kadar geçen sürece hücre döngüsü denir. Hücrenin bölünebilmesi için lüzumlu büyüklükte olması gerekir. Bölünme kararı oluşan hücre bir sonraki bölünmeye kadar olgun hale gelir. Bu evreye interfaz evresi denir. Yeterli olgunluğa ulaşan hücre çekirdek ve sitoplazma bölünmesi geçirecektir. Bu evreye ise mitotik aşama denir. Hücre bölünmesi kontrollü bir biçimde gerçekleşir. Çeşitli etkilerle oluşan ikazlar hücre döngüsünü başlatır. Bölünme esnasında bölünmenin sorunsuz devam edip etmediği test noktalarında tespit edilir. Eğer ters giden bir vaziyet var ise bölünme gerçekleşmez. Eğer bu sistem dönem dışı kalır ve kontrolsüz bölünme gerçekleşirse kanser oluşur. Hücre döngüsünde bulunan test noktalarının interfaz G1 evresinde bulunur. Bu noktada hücrenin büyüklüğü ile beraber ehil genetik materyale ve besine haiz olup olmadığı test edilir. İkinci test noktası interfaz G2 evresinde bulunur. Burada DNA hasarları ve hücre büyüklüğü test edilir. Son test noktası ise mitotik evrede bulunur. Bu test noktasında bölünmeden derhal ilkin bölünmeyi sağlayacak iğ iplikçiklerinin kromozomlara doğru bağlanıp bağlanmadığı test edilir.

Anahtar Kelimeler : Hücre,bölünmesi,canlının,büyüyüp,gelişmesi,muhtelifsebeplerdenötürücanlılığını,yitiren,hücrelerin,yerine,getirilmesi,ve,&uu..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar