Hücrelerdeki mitokondri sayısı azaldıkça insanlarda hangi problemler görülmeye başlar?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 18.07.2020 tarih ve 22:37 saatinde Biyoloji kategorisine yazıldı. Hücrelerdeki mitokondri sayısı azaldıkça insanlarda hangi problemler görülmeye başlar?

makale içerik

İnternette ara Kısa Linki Kopyala

Mitokondri, hücre içinde yer edinen organellerimizden biridir. Bu organelin en mühim görevi, vücutta olup biten enerjinin üretim merkezi olmasıdır. ATP ismi verilen yüksek enerjili bileşik, mitokondri ismi verilen organel tarafınca üretilmektedir. Hücrelerde üretilen bu ATP molekülü kullanılmak suretiyle dokulara göç eder ve canlılığın devamlılığını sağlar. Mitokondri bütün canlılar için dirimsel ehemmiyet taşıyan bir organeldir. Gerek hücresel solunumun gerçekleştiği yer olarak sitoplazmadan sonraki durak olmaktadır. Bakıldığında bir organeldir ve gözle görmemizin olası olmayacağı kadar küçüktür. Ancak yapmış olduğu işler büyük ehemmiyet arz etmektedir.Hücrede yer edinen mitokondri sayısı hücrenin gereksinim duyan enerji miktarına nazaran değişim göstermektedir. Çok enerji oldukça mitokondri, azca enerji ise azca mitokondri anlamına gelmektedir. Ancak birtakım durumlarda bir patolojik durumdan kaynaklı olarak hücredeki mitokondri seviyesi azalabilmektedir. Bu durumda hücrenin gereksinim duyan enerji karşılanmaz ve hücre enerji ihtiyacını almak için oldukça fazla efor sarf eder. Belli bir aşamadan sonrasında ise enerji için uğraşmaz ve kişiden değişik problemlerin gözlenmesine niçin olur. Bu yüzden mitokondri hücrenin ve canlılığın en mühim gerekliliklerini meydana getiren organeldir.

Anahtar Kelimeler : Mitokondri,,hücreiçindeyer,edinenorganellerimizden,biridir.,Bu,organelin,enmühimgörevi,,vücuttaolup,bitenenerjinin,üretim,m..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar