İdrar tahliliyle hangi rahatsızlıkların teşhisi mümkündür?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 21.07.2020 tarih ve 22:07 saatinde Biyoloji kategorisine yazıldı. İdrar tahliliyle hangi rahatsızlıkların teşhisi mümkündür?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

İdrar, vücutta bir atık olarak bilinmektedir. Böbrekler tarafınca muamele görerek, üriner sistemden dışarıya atılmaktadır. Böbrekler canlıların farklılığına bakılırsa değişkenlik gösterir ve değişik atıklar atarlar. İnsanlarda idrar üre olarak, kuşlarda ürik olarak dışarıya atılır. Bu vaziyet vücudun asit baz dengesi ile de bağlantılıdır. İdrarda spesifik değişimler bulunur sadece bu durumlara bakıldığında herhangi bir rahatsızlık olmadığında düzgüsel olarak kabul edilir. Örneğin, idrarın rengi, miktarı, kokusu şeklinde idrara hususi durumlar bulunur. İdrar yollarında çoğunlukla olup biten hastalıklar bulunur ve bu hastalıklar genel hatlarıyla enfeksiyon ile sonlanır. Enfeksiyon, idrarda bir ekip değişikliklere niçin olabileceği şeklinde kan tahlilinde de bakterilerin görülmesi olasıdır.Bunun yanı sıra, idrarda protein görülmesi yaşanmış olan durumlardan biridir. Protein, sıhhatli insanlarda idrarla atılmaz sadece protein metabolizmasını etkileyen durumların olması halinde bu görülür. İdrar ile şeker atılması, diyabet hastalığının niçin olduğu durumlardan biridir. Şeker hastası olan kişilerin idrarı aseton şeklinde kokarken, tahlilinde de şeker gözlenir. İdrarda minik tanecikli birleşiklerin olması da böbrek rahatsızlıklarına niçin olmaktadır. Bu yüzden böbrek taşının olması halinde veya safra kanalları ile alakalı bir mesele yaşandığında idrar tahlilinde netlik kazanmaktadır.

Anahtar Kelimeler : İdrar,,vücutta,bir,atık,olarak,bilinmektedir.,Böbreklertarafıncamuamelegörerek,,üriner,sistemden,dışarıya,atılmaktadır.,Böbrekler,canlıların,farklılığına&..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar