İnsan Genomu Projesi için birçok bilim insanı fazlaca emek harcayarak büyük emek harcamakta, elde ettikleri yeni detayları dünya halkoyu ile paylaşmaktadır. Bu mevzuda meydana getirilen ilmi çalışmalarla alakalı bilgilerden ne şeklinde faydalar bekleyebiliriz?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 25.07.2020 tarih ve 00:28 saatinde Biyoloji kategorisine yazıldı. İnsan Genomu Projesi için birçok bilim insanı fazlaca emek harcayarak büyük emek harcamakta, elde ettikleri yeni detayları dünya halkoyu ile paylaşmaktadır. Bu mevzuda meydana getirilen ilmi çalışmalarla alakalı bilgilerden ne şeklinde faydalar bekleyebiliriz?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

İnsanların adına meydana getirilen her çalışma, daha sıhhatli bir neslin ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Sağlık çalışmalarına bakıldığında birçok adamın geçmişten günümüze rahatsızlıkların teşhisinde tanısında ve tedavisinde ilerleme kaydettiğini görmekteyiz. İnsanların sağlıklarında bu denli bir değişime sebep olmakta fazlaca büyük bir sorumluluktur. Hatta toplumsal mesuliyet projesi bile denebilmektedir. İnsan genomu projesi birçok ülkenin alınması ile gerçekleştirilmiştir. 10 yılı aşkın bir müddet hız kesmeden süre gelmiş ve birçok genetik bilginin çözümlenmesi sağlanmıştır. Genetik bilginin akışı hız kesmeden devam etmiştir.

İnsan genomu projesinin kapsamında , insanların en minik genetik materyali olan genler ve genomlar incelenmiştir. Bu süreçte incelenen gen yapılarında değişik hastalıklar bulunmuştur. Bu rahatsızlıkların tedavisi ve tanınması adına birçok ilmi gösterim yapılmıştır. Bu bilgiler ışığında insan genomu projesi, uzun solukta genetik rahatsızlıkların tanısında fazlaca mühim bir yere sahiptir. İnsan genomunun çözümlenmesi ve rahatsızlıkların tedavi edilmesi de devamlı olarak neslin sıhhatli bir biçimde geleceğe ilerleme kaydetmesi ile olası olmaktadır. Sağlık açısından bu denli açınma kaydeden teknoloji, bizlerin hastalığını engellerken mevcud genetik hasarların da düzeltilmesi için çalışmaktadır. Genetik düzenlemeler ışığında meydana getirilen bu çalışmaların tümü, daha sıhhatli insan popülasyonlarının oluşmasına sağlam bir zemin hazırlamaktadır.

Anahtar Kelimeler : İnsanların,adınameydana,getirilenher,çalışma,,dahasıhhatlibir,neslin,ortaya,çıkmasını,sağlamaktadır.,Sağlık,çalışmalarına,bakıldığında,birçok&nbs..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar