Isparta gülü ile alakalı üretim emek harcamaları icra eden bir şahıs istediği özelliklere haiz yeni bir nebat ederken eşeysiz üremenin hangi çeşidinden yararlanılmalıdır?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 26.07.2020 tarih ve 01:01 saatinde Biyoloji kategorisine yazıldı. Isparta gülü ile alakalı üretim emek harcamaları icra eden bir şahıs istediği özelliklere haiz yeni bir nebat ederken eşeysiz üremenin hangi çeşidinden yararlanılmalıdır?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Bir canlının başka bir canlıya gereksinim duymadan, üreme hücresi oluşturmadan, döllenme olmadan, kendi ile aynı irsi özelliklerde bir fert meydana getirmesine eşeysiz üreme denir. Eşeysiz üremede yeni canlılar mitoz bölünme kararı oluşur. Bundan ötürü oluşan her canlı ata canlı ve öteki oluşan canlılar ile aynı irsi özellikleri taşımaktadır. Bu konum cılız özellikler bakımından dezavantaj oluştursa da kuvvetli özellikler bakımından da canlıya avantaj sağlar. Eşeysiz üreme süratli gerçekleşir. Eşeysiz üreme çeşitleri içinde ikiye bölünme, tomurcuklanma, sporla üreme ve vejetatif üreme yer alır. Bunların içinde vejetatif üreme yüksek yapılı çiçekli bitkilerde görülür. Yani bu bitkiler hem tohumla eşeyli olarak bununla birlikte eşeysiz olarak üreyebilir.Eşeysiz üremede irsi özelliklerim doğrudan, değişime uğramadan aktarıldığından bahsetmiştik. Bu hususiyet insanoğlu tarafınca bilhassa nebat ıslah çalışmalarında kullanılmaktadır. İstenilen özelliklerdeki bitkinin eşeysiz üremeyle çoğaltılmasıyla aynı nitelikte bitkiler oluşur. Var sayalım ki Isparta gülü ile alakalı üretim emek harcamaları icra eden bir şahıs istediği özelliğe haiz bir gül elde ettiğinde bu bitkinin eşeysiz üremesini sağlayarak aynı nitelikte güller elde edebilir. Gül normalde eşeyli üreyebilen yüksek yapılı bir bitkidir. Fakat eşeyli üreme cevabında istenilen özellikler ortaya çıkmaya bilir. Bu yüzden ticari üretim yapılacak güllerde vejetatif üreme yöntemi kullanılır. Bu sayede birbiri ile aynı özelliklere haiz güller elde edilebilir.

Anahtar Kelimeler : Bir,canlının,başka,bir,canlıyagereksinimduymadan,,üreme,hücresi,oluşturmadan,,döllenme,olmadan,,kendi,ile,aynıirsiözelliklerde,birfertmeydana..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar