Kan, Vücuttaki Tüm Dokulara Nasıl Taşınır?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 30.07.2020 tarih ve 01:39 saatinde Biyoloji kategorisine yazıldı. Kan, Vücuttaki Tüm Dokulara Nasıl Taşınır?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Kan, vücutta düzenin sağlanması için kullanıla bir vücut sıvısıdır. Düzenli olarak yenilenir ve sıhhatli bir bireyde devamlı olarak dolaşımda görevlidir. Herhangi bir patolojik nedenle görevinin aksaması ferdin hasta bulunmasına niçin olacaktır. Sağlıklı insanlarda kan 5-6 litre içinde değişim göstermektedir. Sürekli olarak yenilenmesi de kanın malum özelliklerindendir. Kan hücreleri dolaşımda görevalır ve bu dolaşım büyük dolaşım ve minik dolaşım olarak birbirinden fark gösterir.Büyük dolaşım kalp ve vücut içinde gerçekleşirken, minik dolaşım kalp ve akciğerler içinde değişkenlik göstermektedir. Akciğerler kana lüzumlu oksijeni burada vererek, kalp üstünden dolaşıma girmesine ve temizlenen kanın bütün vücudu dolaşmasına niçin olmaktadır. Kanın damar içinde değişkenlik yayınlayan davranışlarından biri de bu biçimde açıklanır. Kan pis kan ve pak kan olarak ayrılırken bunu taşıyan damarlarda atardamar ve toplardamar olarak birbirinden ayrılmaktadır. Atardamar, kalpten başlayarak vücudun en uzak noktasına kadar lüzumlu oksijeni taşınmasını sağlar. Hayatın devamlılığı için bu lüzumlu bir durumdur. Sağlıklı bir insanda olması ihtiyaç duyulan bu süre, dokuların devamlı olarak oksijenden varlıklı olmasını sağlar. Bununla beraber de toplardamar ismi verilen yapı, pis kanın toplanarak kalbe getirilmesini ve temizlenmek için bir sıra işlemden geçirilmesini sağlamaktadır. Kalp ve damarlar içinde gerçekleşen bu durum, ferdin devamlı dengesinin korunmasını sağlamaktadır. Bu sistem yardımıyla kalpten pompalanan kan bütün dokuları dolaşır.

Anahtar Kelimeler : Kan,,vücutta,düzenin,sağlanması,için,kullanıla,bir,vücut,sıvısıdır.,Düzenli,olarak,yenilenir,vesıhhatlibir,bireydedevamlıolarak,dolaşımda,gör..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar