Kandaki kimyasal dengeyi sağlamak amacıyla hangi organ idrar oluşturur?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 22.07.2020 tarih ve 01:06 saatinde Biyoloji kategorisine yazıldı. Kandaki kimyasal dengeyi sağlamak amacıyla hangi organ idrar oluşturur?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Kan, vücut sıvılarının en önemlisidir. Nötr bir ph aralığındadır ve kırmızı renktedir. Kana rengini veren madde hemoglobindir. Oldukça mühim bir sistem olan kan, birçok gıda ögesinin taşınmasını sağlarken vücudun ana iskeleti olarak da bilinir. Sağlıklı insanlarda mevcut olan bu değer, inmesi veya çıkması niteliğinde bireyin yaşamını da tehlikeye sokmaktadır. Kandaki içerik devamlı olarak değişmiş olur ve pak kan vücutta sirküle bir halde sürekli olarak dolaşır. Kirlenen kan lüzumlu organlara gider. Vücutta idrarın oluşumu da kanın bir nevi kendini yenilemesine örnektir. Vücuttaki üre atıklar, renal ven ile böbreklere göç eder ve böbreklerde süzülme işlemi gerçekleşir. Süzülen kanda yararlı olan elementler alınırken faydasız olan elementler vücut için toksik olacağı için dışarıya atılır.

Kandaki kimyasal içerik vücuda alınan besinlerin içerikleri ile direk olarak bağlantılıdır. Ancak beslenmeye dikkat edilmesi halinde bu konum beklenilen halde görülmektedir. Vücuda alınan bütün sıvılar böbreklere uğrar. Burada sodyum potasyum şeklinde içerikler geri emilirken, üre şeklinde vücut için yararlı olmayan atıklar dışarıya atılmaktadır.

Anahtar Kelimeler : Kan,,vücut,sıvılarının,en,önemlisidir.,Nötr,bir,ph,aralığındadır,ve,kırmızı,renktedir.,Kana,rengini,veren,madde,hemoglobindir.,Oldukçamühimbir,sistem,olan,kan..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar