Kanın Görevleri Nelerdir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 30.07.2020 tarih ve 01:41 saatinde Biyoloji kategorisine yazıldı. Kanın Görevleri Nelerdir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Kan, vücutta damarlar içinde taşınan ve içinde hemoglobin maddesi bulunduğundan ötürü kırmızı renkli gözüken bir vücut sıvısıdır. Kanın renginin kırmızı olması, hemoglobin kaynaklıdır. Hemoglobin ismi verilen madde, kanın oksijen taşıması ile direkt orantılıdır. Kanda taşınan maddeler fazlaca önemlidir. Bu yüzden kanın devamlı olarak sirküle olması gerekmektedir. Normal bir insan bedeninde 5-6 litre kan bulunur. Bu kan vücut içinde pek oldukca vazife üstlenir. Bu görevlere bakacak olursak:– Kan dokulara oksijen taşır ve dokulardan temizlenmek suretiyle kanı geriye dönüşümlü biçimde taşır.
– Bağışıklık sistemi ismi verilen yapının korunması için fazlaca önemlidir.
– Boşaltım sisteminde yer edinen, idrarın atık maddelerinin böbrekler aracılığı ile dışarıya atılmasını sağlamaktadır.
– Vücut sıcaklığının düzenlenmesinde rol alır.
– Vücudun müdafaa sistemi elemanlarını taşır ve karaciğere ileterek zararı dokunan maddelerin zararsızlaştırılmasını sağlar.
– Kanda yer edinen birtakım pıhtılaşma faktörler bulunur ve bu faktörlerin kan içinde devamlı taşınması gerekir. Dokuların yahut organların kan ihtiyacı kesintisiz bir biçimde gerçekleşir.
– Gerekli hallerde bu pıhtılaşma faktörleri devreye girer ve kanamanın olduğu durumlarda durdurulmasını sağlar.
– Birçok mineral ve vitaminin vücut içinde taşınmasını sağlar. Vücudun sıvı elektrolit dengesinden sorumludur.Vücut için düzenleyici rol oynayan kan, sistemler içinde kuvvetli bir geçiş elemanıdır. Sağlıklı bireylerde muayyen kıymet aralığında olması gerekir. Aksi bir durumda eksikliğinden kaynaklı olarak kişilerde değişik problemlerin ortaya çıkmış olduğu gözlenir.

Anahtar Kelimeler : Kan,,vücutta,damarlariçindetaşınan,veiçindehemoglobin,maddesi,bulunduğundanötürükırmızı,renkligözükenbir,..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar