Kısmi renk körlüğünün erkeklerde dişilere bakılırsa daha çok görülme nedenini nedir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 28.07.2020 tarih ve 00:50 saatinde Biyoloji kategorisine yazıldı. Kısmi renk körlüğünün erkeklerde dişilere bakılırsa daha çok görülme nedenini nedir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Gözde renklerin algılanması için özelleşmiş koni hücreleri bulunur. Kırmızı, mavi, yeşil benzer biçimde renklerin ayırt edilebilmesi için değişik koni hücreleri görevalır. Bu koni hücrelerin tamamen noksan olması niteliğinde tam renk körlüğü, birtakım renklere ilişkin koni hücrelerin noksan olması niteliğinde kısmi renk körlüğü görülür. Renk körlüğü şüphesi olanlarda ishara testi ile tanı konur. İshara testinde hastalar renkli noktalar ile oluşturulmuş yöntemleri görme durumlarına gore değerlendirilir. Renk körlüğü tedavisi tam anlamıyla olası olmasa da son yıllarda geliştirilen lens ve gözlükler ile renklerin canlılığı arttırılarak hastalığın tesiri azaltılabilmektedir.Renk körlüğü X kromozomu üstünde bulunan genlerle tetiklenen irsi bir hastalıktır. Erkeklerde renk körlüğü hanımlara oranla daha sık görülmektedir. Bunun nedeni ise renk körlüğünü etkileyen genin X kromozomu üstünde olmasıdır. Hasta olma durumu çekinik bir karakterdir. Normalde çekinik karakterlerin ortaya çıkabilmesi için homozigot kısaca anneden ve babadan gelen iki genin de çekinik olması gerekir. Fakat adamların kromozom yapısı 44+XY gibi tek X kromozomlu olduğu için çekinik karakter tesirini fenotipte direk gösterir. Bu konum için ise annenin hasta yada taşıyıcı olması ehil olacaktır. Eğer anne renk körü ise dünyaya getirmiş olduğu tüm adam çocuklar da renk körü hastası olacaktır. Renk körü bir kızın dünyaya gelebilmesi için ise babanın hasta, annenin ise hasta yada taşıyıcı olması gerekir.

Anahtar Kelimeler : Gözde,renklerin,algılanması,için,özelleşmiş,koni,hücreleri,bulunur.,Kırmızı,,mavi,,yeşilbenzer,biçimderenklerin,ayırt,edilebilmesi,içindeğişik&..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar