Kloroplastın görevini tam olarak gerçekleştirememesi öteki organel ve hücreleri iyi mi etkiler?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 25.07.2020 tarih ve 00:28 saatinde Biyoloji kategorisine yazıldı. Kloroplastın görevini tam olarak gerçekleştirememesi öteki organel ve hücreleri iyi mi etkiler?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Vücut denilen bu karmaşa yapı organizma olarak adlandırılmaktadır. Organizmanın içinde sistemler, organlar, dokular ve daha sonra hücreler bulunmaktadır. Hücrelerin yapısında ise birçok işlevi gerçekleştirmek adına organeller bulunmaktadır. Bu organel yapıları da hücre canlılığını ve dokuların canlılığını bizlere göstermiş olmaktadır. Hücre organellerin her biri değişik bir rolü yerine getirmektedir. Mitokondri enerji üretirken, ribozom protein sentezler. Golgi aygıtı ifraz sisteminden görevli iken çekirdekte dna yapısı hakkında değişkenlikler gözlenir. Ana test her vakit çekirdektedir. Ancak bu sayılan özellikler hayvan hücresi için gereklidir.Bitki hücrelerinde bu mitokondri rolü çoğu zaman kloroplastlar almaktadır. Kloroplast hususi bir yapıdan meydana gelmiştir. Bu yapı tıpkı üst üste dizilmiş bozuk paralar şeklinde görünmektedir. Her biri grana ismini alırken renkleri de adından belli olduğu şeklinde yeşil renktedir. Kloroplastın en mühim rolü, gıda sağlanması için fotosentezin gerçekleştirilmesini sağlamaktır. Besin ihtiyacı devamlı bir halde olacak ve bu süreçte kloroplastın herhangi bir nedenle emek vermemesi yahut görevini yapmaması da buna direk olarak mani olacak bir mekanizmadır. Sağlıklı bir nebat hücresi fotosenteze devam ederken, kloroplast hasarı olan hücre fotosentezi gerçekleştiremez ve ölür.

Anahtar Kelimeler : Vücut,denilen,bukarmaşayapı,organizma,olarak,adlandırılmaktadır.,Organizmanıniçindesistemler,,organlar,,dokular,vedaha,sonrahücreler,bulunmaktad..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar