Kontrol çaprazlaması hangi amaçla yapılır? Kontrol çaprazlamasının nebat ve hayvan yetiştiriciliğinde sağlamış olduğu yararlar nelerdir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 29.07.2020 tarih ve 01:35 saatinde Biyoloji kategorisine yazıldı. Kontrol çaprazlaması hangi amaçla yapılır? Kontrol çaprazlamasının nebat ve hayvan yetiştiriciliğinde sağlamış olduğu yararlar nelerdir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Kontrol çaprazlaması meçhul genotipi belirlemek için kullanılır. Genotipte baskın gen hususi durumunu fenotipte ortaya çıkarır. Eğer baskın bir hususiyet fenotipte ortaya çıkıyorsa genotip homozigot yada heterozigot olabilir. Yapılan test çaprazlaması ile homozigot mu yoksa heterozigot mu anlaşılır. Kontrol çaprazlaması iyi mi yapılır özetlemek gerekirse anlatmak gerekirse genotipi meçhul ve öğrenilmek istenen baskın fenotipli kişinin dölleri çekinik fenotipli dolayısıyla homozigot kişinin dölleri ile çaprazlanır. Bunun cevabında yeni nesillerin tamamının baskın fenotipte ortaya çıkması test çaprazlaması meydana getirilen kişinin homozigot baskın genotipe haiz bulunduğunu gösterir. Eğer ortaya çıkan yeni nesiller içinde çekinik fenotipli bireyler var ise bu durumda araştırılan fert heterozigottur anlamı çıkar.Peki test çaprazlaması niçin yapılır? Kontrol emek harcamaları çoğu zaman hayvan ve bitkilerin ıslahı amacıyla uygulanmaktadır. Bitki ve hayvanlarda bereketli döller elde edebilmek için birtakım sıska özelliklerin ortaya çıkması istenmez. Eğer kişinin genetopini öğrenebilirsek meydana gelecek yeni nesillerin özellikleri de tespit edilebilir. Güçlü ve baskın özellikler fenotipte kendini gösterse bile şayet genotipte heterozigotsa ilerleyen nesillerde çekinik özellikler ortaya çıkabilir. Bu yüzden ıslah amacıyla genotipi belirlerken test emek harcamaları uygulanır. Dünyada artan nüfusla beraber daha oldukca besine gereksinim duyulacağını ön kabul eden bilim insanları bitkileri ve hayvanları daha bereketli hale getirebilmek için ıslah çalışmalarına başladır. Bu doğrultuda genotip belirlenmesi de büyük ehemmiyet kazandı. Kontrol çaprazlamasına misal vermek gerekirse daha iri taneleri bezelyelerin genotipi test çaprazlamasıyla belirlenir ve homozigot olan tohumlar tercih edilir. Bu sayede tüm yeni bezelyeler de iri taneli olarak ortaya çıkar.

Anahtar Kelimeler : Kontrol,çaprazlamasımeçhulgenotipi,belirlemek,için,kullanılır.,Genotipte,baskın,genhususi,durumunufenotipte,ortaya,çıkarır.,Eğer,baskın,bir..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar