Küresel iklim değişikliğinin ve buna bağlı olarak yaşanan çevre sorunlarının Dünya’nın geleceğine etkisi

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 10.06.2020 tarih ve 02:40 saatinde Biyoloji kategorisine yazıldı. Küresel iklim değişikliğinin ve buna bağlı olarak yaşanan çevre sorunlarının Dünya’nın geleceğine etkisi

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Küresel iklim değişikliğinin ve buna bağlı olarak yaşanan çevre sorunlarının Dünya’nın geleceğine nasıl bir etkisi olabileceğini düşününüz. 

 

Küresel ısınmayı en basit şekilde ‘Başlıca atmosfere salınan gazların sebep olduğu düşünülen, sera etkisi dolayısıyla, dünya üzerinde sene boyunca kara, deniz ve havada ölçülen ortalama sıcaklıklarda görülen artışa verilen isimdir.’ diye tanımlayabiliriz. Günümüzde bilim adamları küresel ısınma konusunda aynı fikirdedir. Küresel İklim Değişikliği (KİD) insani, tarımsal, endüstriyel ve enerji tüketimi gibi faaliyetlerinin sonucu olarak atmosferdeki oranı ve yoğunluğu fazlalaşan sera gazlarının sebep olduğu küresel ısınmanın sebep olduğu iklim değişikliğidir. Bu iklim değişikliği; çölleşme, kuraklık, yağışlardaki dengesizlikler ve sapmalar, fırtına, su baskını gibi çeşitli meteorolojik olaylarda artışlar gösterir.

 

Küresel iklim değişikliğinin temel sebepleri arasında; nüfus artışı ve bu duruma bağlı olarak enerji tüketimi, uluslararası ticaret ve ulaşım, toprak kullanımı ve sanayinin gelişmesi vardır. İklim değişikliğinin asıl sebebiyse küresel ısınmadır. Yani atmosferde bulunan ‘sera gazlarının’ artmasıdır. Yapılan araştırmalara göre sera gazı emisyonlarının insan faaliyetleriyle arttığı saptanmıştır. En önemli sera gazı karbondioksittir. Bu gaz araç egzozlarından, ısınma amaçlı yakılan yakıtlardan ve fabrika bacalarından atmosfere salınır.

 

Küresel ısınmanın sonuçlarına değinirsek;

 • Buzulların erimesi
 • Denizlerdeki su oranının yükselmesi
 • Yağmur’un sağanak şeklinde yağması ve artması
 • Sel ve fırtına hasarlarının artması
 • Tundraların erimesi, buharlaşma oranının artması ve kuraklık

Şeklinde sıralanabilir.

 

Kısaca küresel ısınma dünyadaki tüm canlıları tehdit eder. Dolayısıyla, küresel ısınmaya karşı çözüm üretmek ve uygulamak gerekir. Küresel ısınmayı engellemek için yapılması gereken şeylerin başında;

 • Daha sık yürüme
 • Bisiklet kullanma
 • Toplu taşıma aracı kullanma
 • Çöpleri geri dönüştürerek, karbondioksit tasarrufu sağlama
 • Etrafa bol ağaç dikme
 • Rüzgar enerjisi, jeotermal enerji, güneş enerjisi ve diğer yenilebilir enerji kaynaklarının kullanılması

Şeklinde sıralanabilir.

Anahtar Kelimeler : Küresel,iklim,değişikliğinin,ve,buna,bağlı,olarak,yaşanan,çevre,sorunlarının,Dünya’nın,geleceğine,nasıl,bir,etkisi,olabileceğini,düşününüz.

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar