Kurtlar ekosistem dengesinin oluşmasında nasıl bir etkiye sahiptir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 23.07.2020 tarih ve 01:16 saatinde Biyoloji kategorisine yazıldı. Kurtlar ekosistem dengesinin oluşmasında nasıl bir etkiye sahiptir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Ekosistemde yer edinen bütün canlılar büyük öneme sahiptir. Canlıların bu aşama mühim bir yere haiz olması, işleyişin de ilerlemesine bağlantılı olarak değişkenlik gösterir. İşleyişte mevcut olan bir aksaklık niteliğinde bu balans değişmiş olur ve sıhhatli bir sistem bozulur. Bu durumu kurtlar için değerlendirmemiz gerekirse, kurtlar etçil beslenen dev gibi bir ailedir. Etçil beslenen her canlı bir öteki canlının yenmesine niçin olmaktadır. Canlıların birbiri üstünde yaptığı bu konum neticesinde aşırı beslenmesi ile ot obur diye bildiğimiz canlıların sayısında belirgin bir biçimde azalma laf mevzusu olmaktadır. Bu canlılığın negatif yönde etkilenmesi ile bilinir. Ot obur canlıların tükenmesi, canlıların bu süreçte neslinin tükenmesine sebep olurken etçil canlıların da artmasına sebep olmaktadır.

Normal biçimde kurt ailesinin üyelerinin beslenmesine devam etmesi beklenen bir durumdur. Çünkü beslenmenin olmaması niteliğinde otçul canlılar artar ve bu durumda etrafta bitkilerin azalmasına niçin olur. Otların azalması birçok böcek türünde nesil tükenmesine niçin olmaktadır. Bu konum bakıldığında böceklerden kurtulmak için mantıklı bir metot olabilir. Ancak bu yöntemde ancak böceklerin tükenmesi bile büyük bir sistem dengesizliğine niçin olacaktır. Doğada bulunan her bir canlı birbiri ile kontak halindedir. Bu durumun değişmesi bütün sistemin yerle bir olması anlamına gelir.

Anahtar Kelimeler : Ekosistemdeyer,edinenbütüncanlılar,büyük,öneme,sahiptir.,Canlıların,buaşamamühimbir,yerehaizolması,,işleyişin,de,ilerle..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar