Madde döngülerinin durmasının ekosistemi iyi mi etkiler?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 28.07.2020 tarih ve 00:46 saatinde Biyoloji kategorisine yazıldı. Madde döngülerinin durmasının ekosistemi iyi mi etkiler?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Ekosistemde maddeler bir taraftan kullanılırken öteki taraftan da üretilmeye devam eder. Buna madde döngüsü denir. Su, azot, oksijen, karbon şeklinde canlılar için dirimsel ehemmiyet taşıyan maddeler devamlı döngü halindedir ve tükenmezler. Bu sayede canlı dünyasına elverişli bir ortam oluşur. Her canlı için dirimsel ehemmiyet taşıyan suyu ele alırsak canlı vücuduna alınır. Metabolizma faaliyetlerinde kullanıldıktan sonrasında solunumla, terlemeyle ve idrarla vücuttan atılır. Buhar halinde havaya karışan su soğuyarak yağmur olarak yeryüzüne iner. Topraktaki suyu canlılar yine kullanır. Bir canlıdan öteki canlıya gıda kanalıyla karışır ve boşaltımla yine havaya ve toprağa karışır. Bu sayede su ebedi bir döngüye girmiş olur ve tükenmeden devam eder.Madde döngüleri olmasaydı ne olurdu sorusunun cevabı ise madde döngüsünün işleyişinin içerinde aşikardır. Bazı maddeler canlılığın devamı için eğer olmazsa olmazdır. Sürekli gereksinim laf konusudur. Örnek olarak su, oksijen, azot ve birçok madde. Madde döngüleri ile süresiz bir tüketim laf konusuyken süresiz bir kaynak oluşumu da laf konusudur. Aksi taktirde bu maddeler yeryüzünde tükenebilir. Örnek olarak buharlaşan su yağmur olarak yeryüzüne dönmese yada canlının tükettiği su boşaltımla yine doğaya karışmazsa su kaynakları tükenecektir. Bu durumda ise canlılığın devamından laf edilemez.

Anahtar Kelimeler : Ekosistemde,maddeler,birtaraftankullanılırkenötekitaraftanda,üretilmeye,devam,eder.,Buna,madde,döngüsü,denir.,Su,,azot,,oksijen,,karbonş..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar