Mayozda homolog kromozomların rastgele kutuplara çekilmesinin canlılar için önemini açıklayalım

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 28.07.2020 tarih ve 22:37 saatinde Biyoloji kategorisine yazıldı. Mayozda homolog kromozomların rastgele kutuplara çekilmesinin canlılar için önemini açıklayalım

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Canlılar dört ana guruba ayrılır. Bunlar bitkiler, hayvanlar, mantarlar ve mikroskobik canlılardır. Bu canlıların bazıları eşeysiz ürerken bazıları da eşeyli ürerler. Mayoz bölünme eşeyli üreyen canlılarda görülen bir üreme şeklidir. Mayoz bölünme eşeyli üreyen canlılarda üreme hücrelerinin oluşmasını sağlamış olduğu için canlılar için önemi oldukca büyüktür. İnsanlar dahil hayvanların nerede ise hepsi ve bitkilerin çiçekli olanları üremelerini eşeyli üreme benzer biçimde yaparlar ve nesillerini geçindirmek için Mayoz bölünmeye muhtaçtırlar.Eşeyli üreyen canlıların dişilerinde yumurtanın, erkeklerinde spermlerin oluşmasını sağlar. (Üreme hücreleri)
Mayoz bölünmede irsi çeşitlilik artar. Canlılar değişik genetik özelliklere haiz olur. Bu da değişik muhit şartlarına ahenk elde eden canlıların oluşmasını sağlar.
Mayoz bölünme tür içi kromozom sayısının yarıya inmesini sağlar. Sperm ve yumurta oluşurken yarıya inen kromozom sayısı döllenmeyle iki katına menfaat ve yavruların kromozom sayısı anne babanınkine eşit olur.
Gelişmiş canlıların bir çok eşeyli ürer. Mayoz bölünme olmasaydı canlılar eşeysiz ürer ve irsi çeşitlilik azalırdı.


Hücre bölünmesi ikiye ayrılmaktadır. Bunlar Mayoz bölünme ve mitoz bölünme benzer biçimde meydana gelir. Mitoz bölünme vücut hücrelerinde meydana gelir. Mayoz bölünme ise üreme hücrelerinde meydana gelir.Mayoz bölünmenin canlılar için önemi şu şekildedir:

  1. Mayoz bölünme üreme hücrelerinde gerçekleşir.
  2. Mayoz bölünme, genetik aktarımı sağlar.
  3. Mayoz bölünme, genetik çeşitliliği sağlar.
  4. Mayoz bölünme, neslin devam etmesini sağlar.
  5. Mayoz bölünme, biyolojik çeşitliliğin artmasını sağlar.

Anahtar Kelimeler : Canlılar,dört,ana,guruba,ayrılır.,Bunlar,bitkiler,,hayvanlar,,mantarlar,ve,mikroskobik,canlılardır.,Bu,canlıların,bazıları,eşeysiz,ürerken,bazıları,da,eşeyli,ürerler.,Mayoz,böl&..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar