Modern şehirlerde muayyen yerler niçin park ve bahçe benzer biçimde yeşil alanlara ayrılır?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 23.07.2020 tarih ve 01:19 saatinde Biyoloji kategorisine yazıldı. Modern şehirlerde muayyen yerler niçin park ve bahçe benzer biçimde yeşil alanlara ayrılır?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Modern kent yaşantısı içinde yer edinen bireyler, şehrin muhtelif noktalarında park ve bahçeler ile karşılaşmaktadırlar. Bu yeşil alanlar kişilerin spor yapabilecekleri, stres atabilecekleri, yürüyüş yapıp, kendileri ile başbaşa kalabilecekleri alanlar sunmaktadır.

Modern kentler büyük endüstri kollarının sektörel bazda devamlı gelişmesi ile ortaya çıkmıştır. Bahsettiğimiz kentler oluşturdukları yüksek istihdam potansiyeli sebebi ile dışarıdan devamlı olarak göç almaktadır. Göç ile beraber betonlaşma ve mesken miktarı artmakta ve yeşil alanlar azalmaktadır. Bu konum kişilerde ruhsal açıdan huzursuzluk ve mutsuzluk yaratabilmektedir. İnsanoğlu temelde doğadan gelmiştir ve naturel ortamın yok olması onu ruhen negatif etkilemektedir. İşin ruhsal yönünün yanı sıra hem de insanların sıhhatli yaşabilmeleri için lüzumlu olan spor aktivitesi de bu yeşil alanlarda sağlandığından ötürü park ve bahçelerin önemi büyüktür. Bitkilerin fotosentezi ile de şehirlerde biriken pis havanın da temizlendiğini unutmamamız gerekir, bu anlamda da park ve bahçe alanları oldukca önemlidir. Belediyecilik hizmeti olarak park ve bahçe yapımını belediyeler bu nedenle önemsemektedirler.

Anahtar Kelimeler : Modernkentyaşantısıiçindeyer,edinenbireyler,,şehrinmuhtelifnoktalarında,park,ve,bahçeler,ile,karşılaşmaktadırlar.,Bu,yeşil,alanlar,kişilerin,..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar