Nükleik asitlerin bulgu sürecinde vazife alan birtakım bilim insanları

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 21.07.2020 tarih ve 00:28 saatinde Biyoloji kategorisine yazıldı. Nükleik asitlerin bulgu sürecinde vazife alan birtakım bilim insanları

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Nükleik asitler ismi üstünde asidik yapılarında kaynaklı olarak bu adı almış, genetik bilginin taşınmasında mühim görevler alan moleküllerdir. Bu moleküllerin bu adı alması da Franklin adlı bilim insanının yardımıyla gerçekleşmiştir. Franklin, hücre çekirdeğindeki DNA materyali üstünde durmuştur. Bu materyalde meydana getirilen çalışmaların ışığında bulunan asit yapılı bu moleküllere nükleik asit ismi vermiştir. Nükleik asitler, genetik bilginin oluşumunda büyük bir öneme sahiptir. DNA nın emin yapısı da nükleik asit varlığından kaynaklanmaktadır. Bu yüzden bilim dünyasında fazlaca büyük önemi bulunmaktadır.Nükleik asitlerin isimlendirilmesinden sonraki süreçte DNA yapısı ve konfigürasyonları hakkındaki emekler devam etmiştir. DNA yapısı ve bulunma durumu incelendiğinde birçok isim konulmuştur sadece devamlı olarak bu yapının değişkenlik gösterdiği ve ortaya atılan tezlerin çürütüldüğü gözlenmiştir. Sonuç olarak nükleik asitlerin pozisyonları da göz önüne alındığında DNA süper sarmal olduğu ve bu yapının hususi bir isimle anılması sağlanmıştır. Watson-Crick ismi verilen bu bilim adamları DNA şekline Watson-Crick modeli ismi vermiş ve geçmişten günümüze kadar gelen bu model hala moleküler biyoloji de aynı isimle anılmaya devam etmektedir. Bu yapı özeldir ve bağların konumuna kadar fazlaca sıkı biçimde korunmaktadır.

Anahtar Kelimeler : Nükleik,asitlerismiüstündeasidik,yapılarında,kaynaklı,olarak,buadıalmış,,genetik,bilginin,taşınmasındamühimgörevler,alan,molek&uum..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar