Ökaryot hücrelerde oksijenli teneffüs esnasında substrat düzeyinde fosforilasyon ve oksidatif fosforilasyonla ATP üretimi hangi hücresel yapılarda gerçekleşir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 19.07.2020 tarih ve 01:35 saatinde Biyoloji kategorisine yazıldı. Ökaryot hücrelerde oksijenli teneffüs esnasında substrat düzeyinde fosforilasyon ve oksidatif fosforilasyonla ATP üretimi hangi hücresel yapılarda gerçekleşir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Solunum canlılar için çok mühim bir oluşumdur. Bu oluşumun gerçekleşmesi ise her canlı popülasyonunda değişkenlik göstermektedir. Sadece canlıdan canlıya değil bununla birlikte solunumun gerçekleşmesi için lüzumlu süreçte çok önemlidir. Solunumda olup biten vakalarda oksidatif fosforilasyon olayı, oksijenin oluşmasını elde eden basamaktır. Bu basamakta oksijen doğar ve kullanılmak suretiyle dokulara gönderilir. Bu basamak, mitokondri matriksinde gerçekleşmektedir. Subsrat düzeyi fosforilasyon ise sitoplazmada gerçekleşen basamaktır.Oksijenli solunum, substrat düzeyi fosforilasyon, krebs ve ETS basamakları hemen sonra gerçekleşmektedir. Bu sürecin bir bölümü mitokondri de bir kısa ise sitoplazmada gerçekleşmektedir. Görüldüğü benzer biçimde mitokondride başlayarak sitoplazmada geçindiren bu vaka zinciri tahakkuk aşamasında da aynı biçimde sürer ve herhangi bir yitik gerçekleşmeden vaka sonlanır.

Anahtar Kelimeler : Solunum,canlılar,içinçokmühimbir,oluşumdur.,Bu,oluşumun,gerçekleşmesi,ise,her,canlı,popülasyonunda,değişkenlik,göstermektedir.,Sadece,canlıdan,..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar