Oksijen, birçokları için yaşam deposu iken birtakım canlılar için zehir tesiri yayınlayan zararı dokunan bir maddedir.

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 20.07.2020 tarih ve 02:43 saatinde Biyoloji kategorisine yazıldı. Oksijen, birçokları için yaşam deposu iken birtakım canlılar için zehir tesiri yayınlayan zararı dokunan bir maddedir.

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Oksijen yanıcı bir gaz molekül ailesindendir. Bu konum biz için büyük bir yaşam kaynağıdır.
Oksijen atomunun soluk alıp vermemizi sağlaması ve yaşamın devamlılığı açısından eğer olmazsa olmazdır. Sadece havada değil, büyük bir kısmı su olan canlıların yaşam deposu olan su molekülünün oluşumunu da desteklemektedir. Su oluşumu, soluk katılımı benzer biçimde durumların tüm bunlar oksijen molekülü ve değişik konformasyonları yardımıyla gerçekleşir. Oksijen insanoğlu ve birçok canlı ailesi için yaşam kaynağıdır. Bu olmadan ömür olmaz.Oksijenin yararlı olduğu durumların farkındayız sadece birtakım canlıların bilhassa oksijensiz ortam canlılarının, oksijen varlığında öldüğü gözlenmektedir. Oksijensiz ortam canlıları bu ortama adapta olmaktadır ve toprağın derinliklerinde yaşamaktadır. Oksijenden olası olmasıyla birlikte uzaktadır. Oksijen varlığında zehirlenmesi laf konusudur. Bu canlıların solunumu oksijensiz değişik şekillerde gerçekleşmektedir. Örneğin su ayısı ismi verilen canlılar hem oksijenli bununla beraber oksijensiz ortamda yaşayabilen dünyanın en dayanıklı hayvan grubudur. Bu hayvanların yaşaması için optimal dereceler oldukca geniş aralıktadır. Bunun benzer biçimde dayanıklı olmayan canlılar oksijen ile karşılaştığında zehirlenmektedir.

Anahtar Kelimeler : Oksijen,yanıcı,bir,gaz,molekül,ailesindendir.,Bukonumbiziçin,büyük,biryaşamkaynağıdır. Oksijen,atomununsolukalıp,vermemizi,sağ..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar