Oksijenli solunumda fermantasyona gore enerji veriminin daha çok olmasının nedenleri nelerdir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 19.07.2020 tarih ve 01:34 saatinde Biyoloji kategorisine yazıldı. Oksijenli solunumda fermantasyona gore enerji veriminin daha çok olmasının nedenleri nelerdir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Canlıların teneffüs vakalarına bakıldığında iki değişik teneffüs karşımıza çıkmaktadır. Bunlardan birincisi oksijenli solunumdur ve malum en mühim özelliği mitokondride gerçekleşmesidir. Bu durumun oksijene gereksinim duyan canlılar tarafınca yaşam deposu olduğu da bilinmektedir. Ancak oksijensiz solunuma bakıldığında glikoliz ile başlamaktadır. Glikoliz glukozdan başlayarak oksijen kullanmadan, pürivata kadar parçalanma vakalarını içerir. Bu parçalanma vakası da fermantasyon sırasında gerçekleşmektedir.

Oksijenli solunumda glikoliz evresinde 2 ATP, substrat düzeyi fosforilasyonda 2 ATP, krebs siklusunda 28 ATP olmak suretiyle net hasılat 32 ATP dir. Ancak oksijensiz solunumda 4 ATP üretilir ve bunun 2 si kullanılır. Net hasılat 2 ATP dir. Burada da aradaki farkı rahatlıkla anlamamız mümkündür. Oksijenli solunumda krebs ondan sonra ETS ismi verilen sistemin olması, oksijensiz solunuma nazaran arada büyük farklılıkların oluşmasına ve net ATP hasılatının fazla bulunmasına niçin olmaktadır.

Anahtar Kelimeler : Canlılarınteneffüsvakalarınabakıldığında,ikideğişikteneffüskarşımıza,çıkmaktadır.,Bunlardan,birincisi,oksijenli,solunumdur,vemalumen..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar