Oksijenli teneffüs cevabında açığa çıkan mamüller solunumun hangi evresinde oluşur?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 24.07.2020 tarih ve 01:06 saatinde Biyoloji kategorisine yazıldı. Oksijenli teneffüs cevabında açığa çıkan mamüller solunumun hangi evresinde oluşur?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Oksijenli teneffüs bizler insanoğlu ve hayvanlarda kullanılmaktadır. Oksijenli teneffüs bundan dolayı fazlaca önemlidir. Oksijenin kullanılması ve bu durumdan enerji elde edilmesi de bizlerin lüzumlu hayati faaliyetlerinin devam etmesini sağlamaktadır. Enerji ihtiyacına bakıldığında bu süreçte birden fazla hiyerarşi rol alır. Oksijenli teneffüs aşamaları:– Glikoliz
– Pirüvat oksidasyonu
– Krebs siklusu
– ETS (elektron nakliyat zinciri) reaksiyonlarından sıra gelmektedir.Oksijenli solunumda enerji eldesi dediğimiz, ATP glikoliz ve krebs siklusunda yoğun olarak gerçekleşmektedir. Bu süreçte gerçekleşen durumda, elde edilmiş bu enerjinin taşınması ve gereksinim niteliğinde iletilmesi ile birbirine sıra gelen tepki zincirlerinden meydana gelmektedir. Bu süreçlerde yaşanmış olan bütün vakalar bir takım bildirimler ile gerçekleşir. Oksijenin kullanılarak ATP üretilmesine kadar geçen bu süreçte net hasılat 40 ATP dir. Süreç devamlı olarak gerçekleşir ve bu durumda birçok enerji eldesi de oluşturulmuş olur. Oksijenli solunumun lüzumlu olduğu durumlar fazlaca fazladır. Ancak oksijensiz teneffüs, oksijenli solunumun olmadığı durumlarda karşımıza çıkar. Bu yüzden vücudumuzdaki biyolojik aktivitenin ihtiyacı bizlere gerçekleşen veya ihtiyacın olduğu süreçler ile alakalı da bilgiler vermektedir.

Anahtar Kelimeler : Oksijenliteneffüsbizlerinsanoğluve,hayvanlarda,kullanılmaktadır.,Oksijenliteneffüsbundan,dolayıfazlacaönemlidir.,Oksijenin,kullanılmas..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar