Oksijensiz solunumun madde döngüsü açısından önemini özetlemek gerekirse açıklayınız.

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 19.07.2020 tarih ve 01:31 saatinde Biyoloji kategorisine yazıldı. Oksijensiz solunumun madde döngüsü açısından önemini özetlemek gerekirse açıklayınız.

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Solunum canlılık için fazlaca mühim bir kaynaktır. Solunumun oksijenli veya oksijensiz olması sistem üstünde farklılıkların oluşmasına da zemin hazırlamaktadır. Oksijensiz solunumda glukozun pürivata dönüşümü laf konusudur. Bu dönüşüm aşamalarında her bir aşamada bir enzim vazife almaktadır. Enzimlerin bu dönüşümleri katalizlemeleri yardımıyla de enerjinin değişmiş olduğu bilinmektedir. Eğer oksijensiz teneffüs vakası gerçekleşmeseydi etil alkol oluşumu ve birtakım oksijensiz yaşayan bakterilerin yaşama şansı olmazdır. Birbirine dönüşebilen bütün maddeler ve bunların döngüsünün korunması fazlaca önemlidir. Maddelerin birbirine dönüşümü lüzumlu basamakların lüzumlu yerlerde kullanılması, oksijensiz solunumu değişik kılmaktadır.Sadece oksijensiz teneffüs olarak düşünülmemelidir. Bu siklusta oksijenli solunuma gelen bu evreye geçişte fermantasyon yardımıyla gerçekleşmektedir. Önce oksidatif fosforilasyon arkasından da krebs çevrimi ETS ve net ATP kazanımı laf mevzusu olmaktadır. Bu çevrimde olup biten her türlü dönüşüm, oksijensiz teneffüs için büyük bir ehemmiyet taşımaktadır. Oksijen olmadan bir dünya laf mevzusu değildir. Bu yüzden bu madde dönüşümlerinin öneminin de bilinmesi gerekmektedir.

Anahtar Kelimeler : Solunum,canlılık,içinfazlacamühimbir,kaynaktır.,Solunumun,oksijenliveyaoksijensiz,olması,sistemüstündefarklılıkların,oluşmasına,da,ze..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar