Oksijensiz teneffüs ile fermantasyonun farkını yazalım

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 24.07.2020 tarih ve 01:09 saatinde Biyoloji kategorisine yazıldı. Oksijensiz teneffüs ile fermantasyonun farkını yazalım

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Solunum vakası bütün canlılar için ortak gerçekleşen olaydır. Bu olayın beklenildiği benzer biçimde gerçekleşmesi hayatın devamını sağlamaktadır. Ancak birtakım durumlarda hücreler oksijenli teneffüs yapabildikleri benzer biçimde oksijensiz teneffüs da yaparlar. Oksijenin azlığı benzer biçimde hususi durumlarda oksijensiz teneffüs kullanılmaktadır. Burada oksijen kullanılmadığı benzer biçimde glikoz da kullanılmaz ve enerji oluşturulur. Oluşan bu enerji ATP etkinliği ile de sonlanır. Burada ETS nin de etkinliği bulunmaktadır. Son alıcı oksijenli solunumda oksijen iken, oksijensiz solunumda sülfat benzer biçimde doğal olmayan moleküller olur. Bu halde hususi durumlarda yaşayan canlılar için de oksijen olmadan teneffüs gerçekleşmiş olur.Fermantasyon ise glikozun etkinliği benzer biçimde gerçekleştirilir ve bu durumda canlıların oksijen kullanmadan sadece glikozun yardımıyla fermente vakası gerçekleşmiş olur. Fermantasyonda vaka ETS den bağımsız halde gerçekleşir ve günümüzde glikoliz ismi verilen süreçte olan basamaklardan oluşur. Bu basamaklarda ise hepimiz son ürünü canlıdan canlıya değişkenlik göstermekle beraber değişik şekillerde alırız. Bu farklılıkta canlının gereksinim duyduğu son ürün olarak yahut ekosistemin düzeni ile açıklanmaktadır.

Anahtar Kelimeler : Solunumvakasıbütüncanlılar,için,ortak,gerçekleşen,olaydır.,Bu,olayın,beklenildiğibenzer,biçimdegerçekleşmesihayatınde..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar