Orman yangını doğal kaynakları nasıl etkiler?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 10.06.2020 tarih ve 02:39 saatinde Biyoloji kategorisine yazıldı. Orman yangını doğal kaynakları nasıl etkiler?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Orman yangını doğal kaynakları nasıl etkiler?

 

Çeşitli sebeplerle ortaya çıkan can ve mal kaybı yanında giderilmesi mümkün olmayan sonuçlara yol açan bir doğal afet olan yangın sadece ağaçları yok etmekle kalmaz, yangın yüzünden su kaynakları, toprak, yaban hayatı veflora zarar görür.

 

Dikkatsizlik, tedbirsizlik ya da küçük bir ihmal ile başlayan yangın neticesinde orman ürünleri üretimi olumsuz olarak etkilenir, su kaynakları bozulur, erozyona ve hava kirliliği neden olur. Çölleşmeye ve heyelana da sebep olabilir.

 

İnsanlara karşılıksız sunulmuş ve doğal kaynaklar olan

  • Su
  • Toprak
  • Hava
  • Orman ürünleri bundan etkilenir.

 

Yangını söndürmek için kullanılan su bile başlı başına büyük bir israftır ki bunun çok çok ötesinde orman ürünleri olan tomruk, maden direği, sanayi odunu, kağıt odunu, lif yonga, tel direği olarak kullanılan odunlar yahut yakacak olarak kullanılacak olan odunlar zarar görür bunun yanında çoğu insan tarafından bilinen ve kullanılan defne yaprağı, reçine veçıra gibi orman ürünlerinin dışında olan ama ormandan elde edilen ürünlerde zarar görür ve ekonomik kayba neden olur.

 

Fizik olarak zarar gören bölgelerin görsel olarak da kirlendiği düşünüldüğünde yangının tarihi ve doğal zenginliklere de zarar vermesi turizmi etkilemektedir.

Fauna olarak isimlendirilen yaban hayvanların yaşam alanları tahrip olduğunda hayvanlar yaşayamaz ya da göç ederler.

 

Flora denilen bitki örtüsü ve yetişen her türlü ağaç zarar görür hatta bazen tür yok olur.

Toprak ve su yenilemeyen doğal kaynaklar olduğundan ekolojik denge kesinlikle bozulur bunun yanında hava kalitesi olumsuz bir şekilde etkilenir.

Anahtar Kelimeler : Orman,yangını,doğal,kaynakları,nasıl,etkiler? Çeşitli,sebeplerle,ortaya,çıkan,can,ve,mal,kaybı,yanında,giderilmesi,mümkün,olmayan..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar