Petrol ve kömür şeklinde fosil yakıtların aşırı kullanılması hangi muhit problemlerine yol açar?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 27.07.2020 tarih ve 21:43 saatinde Biyoloji kategorisine yazıldı. Petrol ve kömür şeklinde fosil yakıtların aşırı kullanılması hangi muhit problemlerine yol açar?

makale içerik

İnternette ara Kısa Linki Kopyala

Fosil yakıtlar oldukca uzun senelerdir insanların enerji ihtiyacını karşılamak amacıyla kullanılmaktadır. Kimyasal yapısında hidrokarbon doğrusu hidrojen ve karbon elementlerini bulunduran kömür, petrol doğalgaz şeklinde yakıtlara fosil yakıt denir. Fosil yakıtlar yenilenemez enerji kaynaklarıdır. Yani mevcut kaynaklar tükeniğinde yerine yenisi oluşamadığından günün birinde tükenecektir. Bu yakıtların kullanımıyla alakalı sakıncalar ve fosil yakıtların zararları ise son yıllarda kendini daha da belli etmektedir. Yakıtın içerindeki enerjinin açığa çıkması için yakma işlemi uygulanır. Bunun cevabında karbondioksit ve karbonmonoksit gazları açığa çıkar. Bu gazların miktarı arttıkça zararı dokunan hale gelirler. Karbonmonoksit zehirli bir gazdır ve belli bir miktarın üstünde solunduğunda canlının yaşamına mal olur. Kış aylarında görülen soba zehirlenmesi karbonmonoksit gazından kaynaklanmaktadır. Bununla beraber petrol atıkları da canlılar açısından zararlıdır.Fosil yakıtların çevreye verdiği zararlar bir ihtimal de en mühim tehlikedir. Doğrudan havaya ve toprağa karışan atıklar dünyamızı gün geçtikçe daha da kirletmektedir. Havaya karışan gazlar asit yağmurlarına sebep olmakla beraber ozon tabakasına da zarar verir. Bu sebepten ötürü küresel ısınma ve iklim değişikliği şeklinde küresel felaketlerin en mühim nedeni fosil yakıtlar olarak görülmektedir. Bunun yanında su kaynaklarını kirleterek insanlığın en mühim gereksinim duyan suyu kullanılamaz hale getirir. Toprağın yapısını bozarak verimliliği düşürür ve birçok canlıya direkt ve endirekt olarak zarar verir.

Anahtar Kelimeler : Fosil,yakıtlaroldukcauzunsenelerdirinsanların,enerji,ihtiyacını,karşılamak,amacıyla,kullanılmaktadır.,Kimyasal,yapısında,hidrokarbondoğrusuhidrojen,ve,karbon,ele..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar