Protein sentezinde rol alan RNA çeşitlerinin görevleri nelerdir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 25.07.2020 tarih ve 21:58 saatinde Biyoloji kategorisine yazıldı. Protein sentezinde rol alan RNA çeşitlerinin görevleri nelerdir?

makale içerik

İnternette ara Kısa Linki Kopyala

Protein sentezi, vücut için fazlaca mühim bir durumdur. Genetik materyalin aktarılması ve bu materyalin nesiller süresince devam etmesi için uzun bir müddet süresince vakit gelen bir vaziyet haline gelmiştir. Genetik bilginin anlatım edilmesi sürecinde protein sentezi sürer ve sıhhatli bir bireyde bu rakam fazlaca fazladır. Bunun hasarı hücrenin kanserleşmesi ve ölmesi ile devam edecektir. Protein sentezinde sorumlu olan birçok enzim ve yapı bulunmaktadır. Bunlardan en mühimleri ise RNA yapılarıdır. RNA, irsi bilginin aktarılması için geçen bir süreçte vazife almaktadır. Protein sentezinde de birçok değişik biçimde görevlidir.3 değişik çeşit RNA bulunur.
TRNA, taşıyıcı RNA olarak bilinmektedir. Genetik materyalin taşınması için lüzumlu olan süreçte işlev görmektedir.
RRNA, ribozomal RNA olarak bilinmektedir. Ribozom veraset materyalinin sürekliliğinden sorumludur. Burada protein sentezi sırasında lüzumlu olan yapılar taşınmaktadır. Ribozom hücre organallerinin en mühim olanlarındadır. Genetik materyalin aktarılması şeklinde birçok işlevi de bulunur.
MRNA, ökaryotik hücrelerde sitoplazmada bulunur ve genetik bilginin ribozomdan DNA ya aktarılmasını sağlar. Protein sentezinde de etken biçimde rol almaktadır.RNA tek zincirli bir veraset yapısıdır. Bu yapının en mühim özelliği birçok işlemi DNA yı kalıp olarak kullanarak kendini eşlemektir. Bu yüzden DNA ve RNA protein sentezi mevzusunda fazlaca önemlidir.

Anahtar Kelimeler : Protein,sentezi,,vücut,içinfazlacamühimbir,durumdur.,Genetik,materyalin,aktarılması,ve,bu,materyalin,nesillersüresincedevam,etmesi,için,uz..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar