Rh faktörüne bağlı kan uyuşmazlığı nasıl tedavi edilebilir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 29.07.2020 tarih ve 01:39 saatinde Biyoloji kategorisine yazıldı. Rh faktörüne bağlı kan uyuşmazlığı nasıl tedavi edilebilir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

RH Uyuşmazlığı

Anne ile bebek içinde ilk uyuşmazlık problemi açıkçası ilk reaksiyon diyebiliriz. Bebeğin kan grubunun özellikleri, anne karnında 2 ayı geride bıraktıktan sonrasında, anne ve babasının kan gruplarının özelliğine gore oluşur. Bebekler, kan gruplarının hususi durumunu belirleyecek genleri, anne ve babasına ilişkin genlerden tesadüfi olarak aldığından; bebeğin kan grubu anne-babasınınkinden değişik olabilir. Yine bu nedenden kardeşler içinde da kan grubu farklılıkları olabilir. Bebek kan grubunun Rh faktörü de yeniden anne ve babadan gelen genlere gore belirlenir. Annesi Rh (-) olan bebeğin kan grubu Rh (+) olursa kan uyuşmazlığı ortaya çıkar.Yapılması gerekenler

Kan uyuşmazlığı bazen ağır sonuçlar doğurduğundan Rh (-) kan grubundaki anneler için koruyucu birtakım önlemler katılımı gereklidir. Bir anne talibi şayet Rh (-) kana sahipse; ilk doğum, kürtaj yahut düşüğünden derhal sonrasında, bebeğinden kendisine geçmiş olabilecek Rh (+) bebek kan hücrelerine karşı bağışıklık sisteminde bir reaksiyon oluşmadan ilkin girişimde bulunulmalıdır. Bunun için doğumdan yahut kürtaj ve düşükten derhal sonrasında hususi olarak hazırlanmış anti-D globulin iğnesi yapılmalıdır. Rh (-) gebeliği olan bayanların yaklaşık ’sında anti D antikorları gelişir. Bu annelerin pek çoğunda, doğumu takiben 3 gün arasında anti-D gamaglobulin iğnesi verilmesiyle hassasiyetin önlenebileceği bilinmektedir. Annede gebeliğin başlangıcında Rh antikorları var ise fetüsün etkilenip etkilenmediğini ve doğum öncesi tedavinin ihtiyaçı belirlemek gereklidir. Bebeğin etkilenip etkilenmediği annenin antikor düzeyleri seri şekilde saptanarak anlaşılabilir.

Anahtar Kelimeler : RH,Uyuşmazlığı Anne,ile,bebekiçindeilk,uyuşmazlıkproblemiaçıkçası,ilkreaksiyondiyebiliriz.,Bebeğin,kan,grubu..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar