Sağlıklı bir insanda bölünme kabiliyeti olmayan hücreler hangileridir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 29.07.2020 tarih ve 01:43 saatinde Biyoloji kategorisine yazıldı. Sağlıklı bir insanda bölünme kabiliyeti olmayan hücreler hangileridir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Vücudumuzda bulunan birtakım hücrelerin bölünme özelliği yoktur. Bunlar sinir, kas, alyuvar ve üreme(eşey) hücreleridir. Çekirdeği yahut veraset maddesi olan hücreler bölünür. Bazı hücrelerde çekirdek yoktur. Örneğin alyuvar hücreleri çekirdeksizdir. Bu hücreler bölünemez ve bir müddet sonra (120 Gün sonra) ölür. Sinir ve kas hücreleri ise asla bölünmezler. Karaciğer hücreleri şeklinde birtakım hücreler ise normalde bölünmez ama faydalanma yada hücre ölümü şeklinde vakalar kararı kaybedilen hücrelerin yenilenmesi amacıyla bölünürler. Karaciğer hücreleri şeklinde birtakım hücreler ise normalde bölünmez ama faydalanma yada hücre ölümü şeklinde vakalar kararı kaybedilen hücrelerin yenilenmesi amacıyla bölünürler. Bazı hücrelerde ise bölünme oldukca süratli ve devamlı olur. Örneğin kemik iliği ve embriyo hücreleri devamlı ve süratli bölünür. Hücre bölünmesi 3 aşamada ancak süratli bir akış sergiler bebeklik, çocukluk ve buluğluk dönemleri.Sinir Hücreleri Neden Bölünemez:

Sinir Hücreleri şu demek oluyor ki Nöronlar bölünmez. Bunun birkaç sebebi vardır. Birincisi yapısaldır. Bir nöronun ağaç şekli harbiden bölünemez. 2. Sebep kapasite insan kafatasının büyüklüğü durağan olduğu için, nöronların eklenmesi imkansızdır. Üçüncü sebep ise; Anılar, beceriler ve ömür süresince öğrendiklerimiz, beyin dokusu karmaşa ağaç şeklindeki yapısal bağlantılarla temsil edilir. Nöronlar alınırsa, bu nöronların öğrendikleri, onlarla beraber alınır. “Eski” nöronları “yeni” olanlarla ile değiştirmek, anıların silinmesine vesile olacaktır.

Anahtar Kelimeler : Vücudumuzda,bulunanbirtakımhücrelerin,bölünme,özelliği,yoktur.,Bunlar,sinir,,kas,,alyuvar,ve,üreme(eşey),hücreleridir.,Çekirdeğiyahut&nbs..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar