Seracılıkta niçin suni ışıklandırmaya gereksinim duyulmaktadır?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 24.07.2020 tarih ve 01:04 saatinde Biyoloji kategorisine yazıldı. Seracılıkta niçin suni ışıklandırmaya gereksinim duyulmaktadır?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Seracılık sektörünün eğer olmazsa olmazları içinde ışıklandırma gelmektedir. Sera çadırının kurulum işlemleri bittikten sonrasında bitkileri dikey halde görecek tenvir ekipmanları yerleştirilir. Bahsetmiş olduğumuz tenvir ekipmanları, bitkilere kış aylarında bile güneş ışığı alıyormuş şeklinde tesir göstererek, nebat gelişimini sağlanması için lüzumlu maddelerden birisi olan ışığı, gece gündüz farketmeksizin bitkilere sağlayabilmektedir. Bitki türüne bakılırsa fer aydınlığı, ışığın veriliş zamanları farklılıklar gösterebilmektedir.Yapay ışıklandırmada kullanılan ekipmanlar içinde günümüzde led teknoloji ile üretilen tenvir sistemleri başı çekmektedir. Led teknolojisi ile hem yangın riski ortadan kaldırılır aynı zamanda elektrik faturasından tutum edilebilmektedir. Eski dönemlerde seracılık faaliyetleri görülen bölgelerde kullanılan ilkel teknolojili lambalar sebebi ile sıcaklık ayarlama sorunu, yangın riski ve yüksek enerji sarfiyatı seracılığın daha verimsiz hale gelmesine yol açmaktaydı. Günümüzde bu durumlar fazlaca eskide kalmış ve seracılık led tenvir teknolojileri ile birlikte asır atlamıştır. Seralarda florasan gibi uzun aydınlatmalarda halen çoğunlukla karşımıza çıkmaktadır sadece bu tenvir tipi de enerji tasarrufu açısından zararı olan olduğu için ötürü her geçen gün yerini led tenvir teknolojisine bırakmaktadır.

Anahtar Kelimeler : Seracılık,sektörününeğer,olmazsaolmazlarıiçindeışıklandırma,gelmektedir.,Sera,çadırının,kurulum,işlemleri,bittiktensonrasındabitkile..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar